Tyrkisk media fôrar og filmar norsk laks

Norsk laks blir synlig i Tyrkia

Den tyrkiske avisen Hurriyet, som har et daglig opplag på over 400 000 laget et stort oppslag fra Laks på Lovund som ble arrangert i september. Opplsget handler blant annet om norsk lakseindustri og norsk laks i det tyrkiske kjøkken.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Sist i september gikk Laks på Lovund-festivalen av stabelen i fantastiske naturomgivelser nest ytterst på ytre Helgeland. Arrangementet samlet over 100 deltakere, deriblant svenske og tyrkiske kokker og journalister, skriver Eksportutvalget for fisk i en pressemelding.

De tyrkiske journalistene representerte foruten avisen Hurriyet det ansette livsstilsmagasinet Travel & Leisure og et reportasjeteam fra CNN Turk, som i høst lager et 45 minutters program fra Lovund i serien “Life is beautiful when you travel”.

Sammen med et tyrkisk og et svensk kokketeam tilbragte de halvannet fullpakket døgn på Helgelandskystens perle Lovund under laksefestivalen. Det tyrkiske TV-teamet var i fyr og flamme og syntes denne lille øya var utrolig fascinerende med et slikt pulserende folkeliv og dynamisk næringsliv.

Arrangementet Festivalen har som mål å presentere laks som produkt med norsk opphav, og hvor sentral laksenæringen er i utviklingen av små samfunn som Lovund. Her startet oppdrettseventyret i 1971 da gründerne Steinar Olaisen og Hans Petter Mæland fikk fløyet inn 1200 smolt som de sjøsatte, og to år senere kunne høste hele 4 laks av, noe som ga dem en ukuelig tro på at dette kunne de få til...(!)

De tyrkiske og svenske gjestene besøkte både sjøanlegg for laks i spektakulære omgivelser og Nova Seas moderne produksjonsanlegg der det årlig går igjennom 35 000 tonn laks. Tilbakemeldingen fra den svenske mesterkokken Daniel Berlin var at dette var så bra og profesjonelt at mange flere kokker burde få oppleve Laks på Lovund. – Lovund er et av de stedene man bør besøke før man dør, som han sa.

Lakseskattekiste Lunsjen under Laks på Lovund ble tilberedt av entusiastiske barn på Lovund skole som hadde deltatt i prosjektet Fiskesprell. Barna hadde laget sin egen lakseskattkiste, nydelig krydret og dekorert med gulrot, purre og sitron. Et herremåltid!

Laks i svensk og tyrkisk kjøkken Om ettermiddagene var det de gjestende kokkenes tur til å vise fram laks i sine respektive lands kulinariske tradisjoner. Dette ble til en spennende laksereise gjennom moderne svensk kjøkken der laksen var så naturell som mulig, til mer tradisjonelt tyrkisk kjøkken der gjestene blant annet fikk prøvesmake Salmon Şiş Kebap (Shish Kebab av laks). – Den norske laksen er en unik og allsidig fisk som passer til mat i mange land, også i Tyrkia, fastslo mesterkokken Fehmi Samanci med ettertrykk.