Stig Martin Fiskå leder Cognizant Ocean og mener blant annet at oppdrettere kan redusere kostnaden betraktelig ved å optimalisere fôring.
Stig Martin Fiskå leder Cognizant Ocean og mener blant annet at oppdrettere kan redusere kostnaden betraktelig ved å optimalisere fôring.

Nytt selskap går inn i havbruksnæringen

Selskapet Cognizant Ocean mener havbruksnæringen har mye å gå på når det kommer til bruk av ny teknologi.

Publisert

For ikke lenge siden ble teknologiselskapet Cognizant Ocean opprettet og leder for avdelingen, Stig Martin Fiskå, forteller til Kyst.no om bakgrunnen for deres oppstart.

- 3,3 milliarder mennesker er avhengige av havet for mat og økonomisk sikkerhet, og vår tro er at klimafotavtrykket som havindustrien representerer kan begrenses gjennom effektiv bruk av teknologi som kunstig intelligens (AI), samtidig som det bidrar til å øke lønnsomheten og effektiviteten.

Fiskå påpeker at potensialet for vekst ved digitalisering og spesielt AI innen havnæringene er stort. 

Bli abonnent hos Kyst.no

For å få tilgang til dette innholdet trenger du et abonnement med Kyst.no Pluss-saker inkludert.

Bli abonnent og les denne og mange andre pluss-saker.
Min side

Kjøp abonnement i vår nettbutikk her

Nettbutikk