Forkaster anke i rømmingssak
Aller Aqua får ikke fremmet anken i Høyesterett. Dermed blir dommen fra Gulating lagmannsrett stående, og saken er nå rettskraftig.
Høyesteretts ankeutvalg har forkastet anken fra Aller Aqua Norway AS, i rettssaken etter rømmingen fra selskapets anlegg.
Rømmingen skjedde i forbindelse med lasting av fisk til slaktebåten «Norwegian Gannet» natten mellom 28. og 29. oktober 2022. Om lag 35 000 laks rømte fra anlegget i Vadheim i Sognefjorden.
Lagmannsretten kom til at lovbruddene var grove og dømte selskapet til å betale en bot på 5 millioner kroner, samt saksomkostninger.
– Det er viktig at alvorlige brudd på regelverket får konsekvenser. Denne saken understreker oppdretters ansvar for å sikre teknisk og miljømessig forsvarlig drift, sier fiskeridirektør Frank Bakke-Jensen i en pressemelding.
Betydelig miljørisiko
Blant faktorene lagmannsretten la vekt på er mangelfull internkontroll, utilstrekkelige risikovurderinger og at operasjonen ble gjennomført til tross for krevende værforhold.
Retten viste også til den betydelige miljørisikoen ved at fisken som rømte var både kjønnsmoden og syk av pankreassykdom (PD), og at rømmingen skjedde i en nasjonal laksefjord i gyteperioden for villaks.
Skjerpet straffen
Lagmannsretten skjerpet straffen sammenlignet med tingretten, der boten var på 2,7 millioner kroner.
Retten peker særlig på systemsvikt, manglende forebyggende tiltak og at det tok over tre timer før myndighetene ble varslet. Også sen oppstart av gjenfangst ble tillagt vekt i straffeutmålingen.