Her er en tidligere versjon av Aquatraz-merdene.

SalMar og Lerøy investerer i lukkede merder

SalMar og Lerøy bygger seks nye Aquatraz C2-merder i samarbeid med Seafarming Systems. Prosjektet markerer et nytt steg mot mer lukket lakseproduksjon i sjø.

Publisert Sist oppdatert

For begge selskaper er dette et ledd i deres innovasjonsdrevne strategi for å utvikle og teste ut ulike teknologier for fremtidens havbruk.

Prosjektet omfatter bygging av seks Aquatraz C2-enheter levert av Seafarming Systems. Teknologien er utviklet i samarbeid med SalMar og Lerøy, og bygger videre på erfaringene fra Aquatraz S1 levert til Lerøy og de fire første Aquatraz-merdene utviklet for SalMar.

Skisse av den nye, lukkede merden.

Første fisk i 2027

Hver enhet har et vannvolum pa 70 000 m³, med seks vanninntak pa 35 meters dyp for å sikre lusefritt vann og effektiv vannutskifting. Dette vil doble volumet for lukket produksjon i Norge. 

– Hvis alt går etter planen, vil den første fisken bli satt ut i disse enhetene i første kvartal 2027, med full drift fra 2028, sier Frode Arntsen, konsernsjef i SalMar ASA.

Deler av konstruksjonen skal produseres i moduler i Kina, mens sammenstilling skjer ved et norsk verft. Prosjektet involverer også teknologileverandører fra Norge og Europa.

Frode Arntsen, konsernsjef i SalMar.

Et skritt videre

Målet er å bidra til å løse sentrale utfordringer knyttet til lakselus og utslipp.

– Vi har jobbet målrettet og systematisk med teknologiutvikling i mange år, og har kommet langt med nedsenkede merder og testing av semilukkede løsninger. Na tar vi dette et skritt videre, sier Henning Beltestad, konsernsjef i Lerøy Seafood Group ASA.

SalMar og Lerøy understreker at dette ikke er et signal om at all produksjon skal over i lukkede systemer, men et tydelig svar på næringens og myndighetenes felles ønske om å utvikle nye løsninger som kan bidra til bærekraftig vekst i norsk sjømatproduksjon. 

Selskapene skriver at de bidrar på denne måten til viktig teknologiutvikling i norsk havbruk, og et løft til norsk leverandørindustri.

Fortsatt viktig med tradisjonell teknolog

Begge selskapene er tydelige på at tradisjonell teknologi fortsatt vil være det viktige fundamentet for norsk havbruk, ikke minst på mer værutsatte lokaliteter, og videreutvikling av denne utstyrsteknologien vil gå parallelt med satsing pa nye teknologiske løsninger.

Alf Reidar Sandstad, daglig leder i Seafarming Systems sier Aquatraz C2 er resultatet over ti års utviklingsarbeid, med kontinuerlig forbedring og læring fra praktisk drift.

– Dette gir oss et solid teknisk og biologisk grunnlag for a ta neste steg i utviklingen av lukkede driftsformer, sier Sandstad, og legger til: 

– Nøkkelen er merder med stort oppdrettsvolum, høy vannutskiftning, lavt energiforbruk og konkurransedyktig pris, avslutter Sandstad.

Selskapene jobber nå med å tilrettelegge for leveranse av merdene om ett års tid, slik at produksjonen i sjø kan starte. Dette forutsetter nødvendige avklaringer og tillatelser fra myndighetene. Selskapene skriver at det er avgjørende at myndighetene bidrar med stabile rammevilkår i denne fasen.

– Dette gir oss et solid teknisk og biologisk grunnlag for a ta neste steg i utviklingen av lukkede driftsformer, sier Sandstad.