
Nå settes det fisk ut i «Aquatraz 2»
Tirsdag skal den aller første fisken settes ut i «Aquatraz 2».
Prosjekleder Steingrim Holm sier til Kyst.no at utsettet skjer etter planen tirsdag, og at «Aquatraz 2» skal være hjem til underkant av 200 000 fisk.
I oktober i fjor ble det for første gang satt ut 180 000 laks på underkant av halvannet kilo i den første versjonen av «Aquatraz».
Midt-Norsk Havbruk står bak prosjektet og det er de selv som produserer fisken og henter den fra to merder som ligger i lokaliteten i Eiterfjorden, der både «Aquatraz 1» og «Aquatraz 2» holder til.
Fisken er i gjennomsnitt tre kg når den nå går over i «Aquatraz 2». Opprinnelig kommer den fra Åsen Settefisk, der den med på veien ble vaksinert med Pharmaqs micro 6-vasksine og PD-vaksine.
Bruker samme teknikk som sist
Utsettet av fisken vil bli gjort på samme måten som i «Aquatraz 1».

- Vi bruker brønnbåt og flytter fisken fra konvensjonelle merder på samme måten som da, forteller Holm til Kyst.no.
Han legger til at de har hatt gode erfaringer med det første utsettet i «Aquatraz 1».
- Både biologi og teknologi fungerer bra så langt. Største endring fra «Aquatraz 1» er at vi har økt antall strømsettere fra to til fire stk. (Xylem miksere) i «Aquatraz 2».
Flytter begge merdene
Hvilke planer har dere videre etter utsett av fisken?
- Laksen vil stå i «Aquatraz»-merdene til slakt. Deretter flyttes begge merdene til lokalitet Kyrøyan i Vikna kommune.
Midt-Norsk Havbruk jobber videre med neste versjon av «Aquatraz», og byggingen av Aquatraz» 3 og 4 foregår på Yard Fosen nå.
- Merd nr. 3 og 4 blir den nyeste versjon av generasjon 2. Etter planen kommer «Aquatraz 3» i september 2019, og «Aquatraz 4»4 i desember 2019, sier Holm avslutningsvis.