Merder Steigen

Cermaq vil ha stor-slakteri i Steigen

Cermaq har bestemt seg for hvor de ønsker sitt nye lakseslakteri, og valget falt på Steigen. Det er dårlig nyheter for Hamarøy og lakseslakteriet i Skutvik som også var alternativer til avtalen.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Etter å ha vurdert ulike alternativer over lengre tid er Cermaq sin konklusjon at et eventuelt nytt fellesslakteri bør lokaliseres til Storskjæret i Steigen kommune, melder selskapet i en pressemelding. 

Cermaq Norway har tidligere informert om at selskapet ser på ulike alternativer for å øke slakterikapasiteten i Nordland. På bakgrunn av dette ønsker Cermaq Norway å inngå en samarbeidsavtale med Steigen kommune for å utrede et slikt prosjekt nærmere. En eventuell endelig beslutning om bygging av nytt fellesslakteri forventes i første halvdel av 2016, og et nytt fellesslakteri vil i så fall kunne stå klart i 2018, kommer der frem i pressemeldingen.  

Les også: - Skulle ønske Lerøy og Salmar hadde fortsatt

Cermaq har behov for økt slakterikapasitet i Nordland. I dag har selskapet to slakterier i regionen; et i Alsvåg i Øksnes kommune og et i Skutvik i Hamarøy kommune. En utvidelse av disse to slakteriene er vurdert opp mot byggingen av et nytt fellesslakteri med lokalisering i Hamarøy, Øksnes eller Steigen. Steigen kommune har tilbudt å bygge et industribygg som skal huse et slikt slakteri. Etter en grundig vurdering av de ulike alternativene fremstår Storskjæret i Steigen kommune som den beste lokaliseringen dersom Cermaq beslutter å bygge et nytt fellesslakteri. Selskapet har derfor besluttet å inngå en samarbeidsavtale med Steigen kommune for å utrede nærmere et slikt anlegg på Storskjæret.

- Det er en samlet vurdering av flere forhold som gjør at vi nå velger å jobbe videre med Steigen kommune og Storskjæret som lokalisering for et eventuelt nytt fellesslakteri, sier Geir Molvik, administrerende direktør i Cermaq Norway.

Betyr mye

Ordfører i Steigen, Asle Schrøder (Sp), er naturlig nok strålende fornøyd.

- Dette er en skikkelig gladmelding. Jeg har trodd det skulle gå denne veien ganske lenge, men det er klart det føles godt at det nå endelig er avgjort, sier han til an.no.

Han sier et lakseslakteri av denne dimensjonen vil bety enormt mye for kommunen, og føler seg trygg på at prosjektet blir en realitet.

- Det betyr rundt 50 nye arbeidsplasser. I tillegg kommer gjerne ektefeller og barn. Så dette er helt klart en stor dag for oss, fortsetter han.

Les også: - Cermaq skal vokse

- Dette er en stor investering for Cermaq og en viktig sak, spesielt for våre ansatte på slakteriene som eventuelt blir berørt. Det er alltid viktig for oss å sikre den gode kompetansen vi har i dag, og vi er derfor opptatt av å ha en god og åpen dialog med de ansatte og tillitsvalgte, sier Geir Molvik.