
Fiskeribladet-fiskaren får redusert statsstøtte
Fiskeridirektoratet vil ikke lenger annonsere de såkalte J-meldingene i Fiskeribladetfiskaren. Det kan bety inntektsreduksjon på 3 millioner kroner for avisen neste år.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Men redaktøren i Fiskeribladetfiskaren har ikke tenkt å gi seg uten sverdslag. - Vi er i forhandlinger med Fiskeridirektoratet, så det er umulig for meg å si hvilke konsekvenser bortfallet av J-meldingene vil få, sier redaktør Nils Torsvik til Norsk Fiskeoppdrett/kyst.no. Informasjonssjef i Fiskeridirektoratet, Olav Lekve sier til Norsk Fiskeoppdrett/kyst.no at de ikke lenger ser hensikten med å annonsere meldinger om fisket (J-meldinger) i avisen. - Fiskerne er i likhet med resten av det norske folket på Internett, og kan lese J-meldingene der, sier han. Det er også forklaringen på at Fiskeridirektoratet vil nøye seg med å annonsere overskriftene i Fiskeribladetfiskaren, med henvisning til fulltekst på direktoratets hjemmeside. Men Lekve bekrefter at det er dialog mellom Fiskeribladetfiskaren og Fiskeridirektoratet i denne saken. Han vil ikke kommentere hvorvidt det kan bli snakk om en overgangsordning.
Tungt subsidiert Fiskeribladetfiskaren fikk i fjor rundt 7 millioner kroner i pressestøtte fra Statens Meditilsyn. I tillegg ca. 3 millioner kroner fra Fiskeridirektoratet for å trykke J-meldingene. Nå står de i fare for å miste J-meldingene. Samtidig har en vedvarende opplagsnedgang gitt avisen en reduksjon i pressestøtten på rundt 600 000 kroner siden i fjor, ifølge tall fra Medietilsynet. - Hvilke konsekvenser får denne reduksjonen i statsstøtten for avisen? - Det vet vi ikke ennå. Vi ser på ulike sparetiltak og kan ikke si noe om omfanget siden dette ikke er styrebehandlet ennå, sier Nils Torsvik. Like før helgen annonserte mangeårig nyhetsredaktør i Fiskeribladetfiskaren, Geir Bjørn Nilsen at han slutter i avisen. Torsvik understreker at Nilsens avgang ikke har noe med den anstrengte økonomiske situasjonen i avisen å gjøre. - Hvordan har overgangen til betalt nett-side vært? - Vi er veldig fornøyd med overgangen til betalte nettsider. Vi nådde målene vi satte for 2010 allerede etter en måned etter lukkingen. Vi har rundt 1 million sidevisninger per måned og nær 40.000 unike brukere månedelig, noe som er bare marginalt mindre enn før vi lukket for betaling, sier Nils Torsvik. - Hvordan forventer du at opplagsutviklingen for avisen blir i 2010? - Etter fall i opplaget i 2008 og 2009, har vi som mål å stabilisere vårt opplag i 2010, sier redaktør Nils Torsvik.