Harald Mundal Fjon Bruk

Fjon Bruk jubilerer

Et av verdens største settefiskanlegg, Fjon Bruk i Sveio, feirer i dag 40 år med produksjon av lakse- og ørretsmolt. - Det har vært 40 veldig kjekke og innholdsrike år, sier driftseder Harald Mundal, som har vært med helt fra anleggets spede begynnelse.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

I dag får han besøk av over hundre tidligere ansatte og andre med tilknytning til anlegget, før det på kvelden blir stor feiring i et nærliggende samfunnshus.

Driftsleder Harald Mundal har vært med siden starten hos jubilanten Fjon Bruk (tidligere Stolt Seafarm, Fjon). Han skal etter sigende være "far" til over 120 millioner smolt.

Alsaker fjordbruk kjøpte anlegget i 2005 fra Marine Harvest, som nettopp hadde fusjonert det inn via Stolt Seafarm. Alsaker har nylig utvidet og opprustet for over 200 millioner kroner, og nå fremstår det som et av verdens største settefiskanlegg. Den milepælen inngår også i feiringen.

- Vi har nå lov å produsere 20 millioner smolt og 52 millioner yngel, sier Mundal. Med sine egen 40 år i settefiskbransjen mottok han også Aqkva-prisen under konferansen på Stord i januar.

Anlegget er selv med dagens kapasitet et gjennomstrømmingsanlegg, men benytter kraftige varmevekslere for å sikre seg god og stabil temperatur også vinterstid.

Norsk Fiskeopprett gratulerer både Fjon Havbruk og Harald Mundal.

I Norsk Fiskeoppdrett nr 2, kan du lese mer og se flere bilder fra anlegget.

Med en konsesjon på 20 millioner smolt og 52 millioner yngel, er Fjon Bruk et av verdens aller største settefiskanlegg.