Grieg Rogaland Merder

Høye sjøtemperaturer bekymrer

En allerede rekordhøy biomasse risikerer å vokse seg enda større i forbindelse med uvanlig høye sjøtemperaturer. Utslakting på lavere priser kan bli en konsekvens.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Henrik Wiedswang Horjen

I lakserapporten peker analytiker Anders Gjendemsjø på at den største risikofaktoren for at Nornes prisestimat på 26 kr i 2012 ikke vil holde knytter seg til de svært høye sjøtemperaturene.

Høye temperaturer gir svært god tilvekst for fisken. Den stående biomassen er ti prosent over fjorårets nivå, mens den årlige vekstraten i 2012 er ifølge Nordea Markets på elleve prosent. En ytterligere høyere biomasse vil bety at enda mer fisk må eksporteres, noe som vil være uheldig for markedsbalansen.

Les også:

Ser begrenset risiko for lavprisscenario

2011 nest beste lakseår i nyere tid

Artikkelen fortsetter under bildet..

Grieg Rogaland Merder

REKORDMYE LAKS VENTET: I 2011 ble det i rund vekt slaktet 978 000 tonn laks. For 2012 er det ventet en biomasseveskt på ti prosent. – Disse ti prosentene vil ikke forsvinne av seg selv, skriver analytiker Anders Gjendemsjø. Dersom temperaturen holder seg like høy kan oppdretterne risikere utslakting på lavere priser.

Ekstreme vekstvilkår

– Høye sjøtemperaturer i Norge medfører ekstreme vekstvilkår fra det som allerede er et svært høyt biomassenivå. Dagens nivå er ti prosent over tidligere år, og de ti prosentene vil ikke forsvinne av seg selv, skriver Gjendemsjø.

Denne oppfatningen deles av Lars Liabø i Kontali Analyse. Også i høst var temperaturene svært høye. I november var blant annet enkelte steder fire-fem grader varmere enn normalen.

Les også: Rekordmye laks i sjøen

– De høye sjøtemperaturene kan føre til at oppdretterne må slakte laksen tidligere enn planlagt og når prisen er lav. Det er skummelt at vi ser at utfôringen er god og sjøtemperaturene er gode, sier administrerende direktør i Kontali Analyse, Lars Liabø til Fiskaren.

Truer markedsbalansen

Kombinasjonen høye sjøtemperaturer og god utfôring er ikke nødvendigvis heldig. Spesielt ikke når markedsbalansen har blitt så presset som hva tilfellet har vært det seneste året.

– Høye sjøtemperaturer sammen med god utfôring er farlig for markedsbalansen. Så lenge de høye eksporttallene fortsetter bør vår prisantagelse på 26 kr være holdbar. Men det er klart at de norske eksportørene vil ha lite rom for å legge inn noen rolige måneder, skriver Gjendemsjø.

Regionsjef i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL), Jon Arne Grøttum, ser for seg at en strammere utslaktingsstruktur kan oppstå dersom temperaturene holder seg gode.

– Vårutsettet 2011 kom sent i sjøen, mens høstutsettet kom tidligere enn hva det pleier å gjøre. En konsekvens kan være mindre spredning på utsettet enn hva som kanskje er ønskelig, og at et større kvantum av slakteklar fisk må utslaktes på et mer intenst tidspunkt, sier Grøttum.