Oppdrettsanlegg

– Ingen fare med gamle oppdrettsanlegg

Oppdrettsanlegg som ikke lenger er i bruk utgjør ingen fare, mener Fiskeridirektoratet.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Det er 18 nedlagte oppdrettsanlegg langs kysten av Aust-Agder.Venstre-politiker i Arendal Cathrine Høyesen Hall mener fire forfalne anlegg i Arendal kan være en fare for miljøet og båttrafikken.

Les også: - Nedlagte oppdrettsanlegg er en fare for miljøet

Men Fiskeridirektoratet har en annen oppfatning

– Vi kjenner oss ikke igjen i beskrivelsen av at de utgjør en fare, sier regiondirektør Erik Ludvigsen i Fiskeridirektoratet region Sør, til NRK.

Han sier de sjekker slike anlegg nærmere når de får tips fra folk.

– Og dersom de er til fare for ferdselen så kobler vi inn Kystverket som igjen vil foreta en vurdering av det, sier Ludvigsen.

– Det betyr at Fiskeridirektoratet fører alminnelig tilsyn av alle blåskjellanlegg. Og sørger for at eier av anlegget får pålegg om å rette avvik dersom slike avdekkes under tilsynet, legger han til.

- Men anlegg skal ikke ligge passivt i lengre tid. Dersom de ikke røktes kan Fiskeridirektoratet inndra tillatelsen på grunn av passivitet, sier han.