laks i merd

Ingen nothull konstatert etter rømming på Nordmøre

Det er fortsatt et lite mysterium hvordan tusenvis av laks for ei ukes tid siden kan ha rømt ut i Sunndalsfjorden på Nordmøre. Et merdanlegg som Aqua Gen har på lokaliteten Samuelsbergan er ifølge lokalpressen utpekt som mulig rømmingssted.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Etter at mistanken falt på anlegget til Aqua Gen, er alle merdene blitt kontrollert med både dykkere og miniubåt uten å finne noen hull. Det forteller Tidens Krav.

Fiskeridirektoratet har også hatt kontakt med andre anlegg i området. Ingen av dem skal ha registrert hull, forteller Jan Erich Rønneberg ved Fiskeridirektoratet i Ålesund til Aura Avis.

- Dermed er det ikke flere fisker som kommer ut nå. Det er det viktigste for oss, sier Rønneberg til avisa.

Han har vært på Sunndalsøra og hentet fisk som kan bli gentestet. Om det blir gjort, er ikke sikkert, selv om en gentest kan avsløre nøyaktig hvilket anlegg fisken komme rfra.

Av hensyn til sjøørreten har ikke miljøvernavdelinga hos Fylkesmannen i Møre og Romsdal villet tillate garnfiske i Sunndalsfjorden for å få opp de store mengdene med rømt oppdrettslaks som svømmer i fjorden.

Den fisken som har rømt, ser ut til å være ung og umoden. Dermed er den ikke klar for å kunne gyte, og representerer sånn sett ingen urfordring for villaksen.

t.