Vaksine

Ingen torsekvaksiner solgt i oktober - laks som forventet

- Vaksinering av laks i 4. kvartal startet som forventet. Det skriver Pharmaq i sin vaksinestatistikk for oktober. Torskevaksinesalget var heller labert.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Omsetningen av laksevaksiner i oktober ble 37,6 millioner doser sammenlignet med 31,8 millioner doser i oktober 2011.

- I oktober måned ble det kun vaksinert ettåring 2013. Dette er innenfor hva som var forventet, og det vaksineres vanligvis mye fisk i 4. kvartal særlig om temperaturen holder seg gunstig. Dette så vi i fjor da det ble omsatt 95 millioner vaksinedoser til laks i 4. kvartal 2011 med hele 47,4 millioner doser bare i november måned, skriver Pharmaq i vaksinestatistikken.

Les hele vaksinestatistikken her

Kun oljebasert til ørret

Til ørret ble solgt 1,4 millioner vaksinedoser i oktober sammenlignet med 2,4 millioner i oktober 2011. Hele vaksineomsetningen til ørretsegmentet er nå over på kun bruk av oljebaserte vaksiner. Historisk har det tidligere vært benyttet 3-5 millioner doser vannbasert vibriosevaksine per år.

Økning i PD-salget

Salget av PD-vaksine i oktober endte på 16,6 millioner doser, opp fra 14,4 millioner doser samme måned i 2011. Siste tolv måneders trend viser nå en omsetning på 114,9 millioner doser PD-vaksine/år.

Ingenting til torsk

Det ble ikke omsatt vaksine til torsk i oktober måned og rullerende tolvmåneders omsetning ligger på 6,8 millioner doser.