Ranavassdraget, ranaelva, natur

Kan ha lokalisert gyro-kilden i Ranaelva

Veterinærinstituttet har analysert Ranaelva for Gyrodactylus salaris og ser tegn til at smitten kommer ovenfor lakseførende strekning.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Det er innsamlet lakseunger langs Rana-elvas løp på 8 stasjoner fra fjorden og opp til Reinforsen og dette materialet er nå ferdig analysert av Veterinærinstituttet. Opp til 700 parasitter ble funnet på en enkelt fisk, og det er store forskjeller mellom stasjonene.

Les også: Gyro-funn fem år etter friskemelding

Det var klart høyest parasitt-tall høyt oppe i elva, og på dette grunnlaget konkluderer Veterinærinstituttet:

«Gyrodactylus salaris etablerte seg først på den øverste delen av lakseførende strekning i Ranaelva. Således er det sannsynlig at smittekilden finnes høyt oppe i vassdraget, trolig ovenfor lakseførende strekning.»

Mattilsynet og Miljødirektoratet tar konklusjonen til etterretning, og vil legges stor vekt på å ta prøver av og analysere røye og eventuell laks ovenfor Reinforsen og i Langvatnet.

Rotenonbehandling er foreløpig eneste løsning på gyro-smitten. Foto: Miljødirektoratet