
Kan ikke utelukke nytt prisras
I 2013 nær halverte lakseprisen seg på to måneder, Giskødegård mener næringen ikke har noen garantier for at det ikke kan skje igjen.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
- I 2013 var det som i år lav slakting på sommeren. Biomassen var samtidig to prosent lavere enn foregående år. Høres dette kjent ut? Det er egentlig nokså likt situasjonen i år. Lærdommen fra 2013 er at lave biomassetall på sommeren ikke er noen garanti for at man unngår tilbudssjokk på høsten, sier Giskødegård.

Les også: Overraskende sterk laksepris
Analytikeren mener hvorvidt dette vil skje i år er selvfølgelig usikkert, den svake norske kronen vil uansett dempe det sesongmessige prisfallet. Valutafordelen i dag er fem kroner sammenlignet med 2013.
- Jeg tror prisen vil holde seg høy frem til tiden rundt Aqua Nor messen i Trondheim. Deretter er vårt hovedscenario en sesongmessig korrigering av lakseprisen i takt med økt slakting, med andre ord et helt normalt sesongmønster, sier Giskødegård.
Hav av utfordringer
- Det er fantastiske laksepriser om dagen, men det må ses i sammenheng med den svake norske kronen og den sterke dollaren. Hvis vi ser vekk fra Norge, så er Europa prismessig en grønn øy i et hav av utfordringer, sier Kolbjørn Giskødegård, analytiker i Nordea Markets.
- Prisen på hel laks til Brasil har gått ned 30 prosent, og det samme har prisen på laksefilet inn på USA markedet. Dette sammenlignet med sommeren 2014. Det er ikke gode tider for chilenske og dels kanadiske aktører, fortsetter Giskødegård.
Les også: Polen tok over stafettpinnen fra Russland
- Det er storfisken som har hatt en svært bra pris, men norske oppdrettere sliter med å få fisken opp i den størrelsen som gjør at de får den prisen for fisken. USA har en stor etterspørsel av stor laks. Men det er rett å slett manko på storlaksen til USA markedet, utdyper Giskødegård.