Kolbjørn Giskeødegård

Økt kostnadsbase ga Cermaq margin-skvis

Cermaqs skuffende resultater fra første kvartal skyldes en høyere kostnadsbase. Det har spesielt gått utover Mainstream, ifølge Nordea-analytiker Kolbjørn Giskeødegård.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Henrik Wiedswang Horjen

– Oppdrettsvirksomhetene for Mainstream leverte resultater nær null i første kvartal, og praktisk talt all inntjening stammet fra coho og ørret. Det er bekymringsverdig at både Canada og Chile leverte røde tall og den største regionen i Norge lå nær null. Ettersom markedsprisene har utviklet seg forholdsvis bra i kvartalet, ser det ut til å være et kostnadsproblem i disse operasjonene, skriver Giskeødegård.

Mainstream var heller ikke alene om å levere svakere marginer enn ventet. På tross av en voldsom volumøkning hos Ewos har ikke fôrleverandøren vært i stand til å øke marginene.

Les også: Cermaq med svakeste resultat siden 2009

– Med høyere volum hadde vi forventet en forbedret Ebit-margin ved lavere faste kostnader per kilo, men fra tallene så vi at ebit-marginene forholdt seg stabile. Selskapet forteller at dette skyldes en mindre fordelaktig produktmiks. Vi har også en mistanke om et større press på marginene i form av at oppdretterne søker kostnadskutt.

Les mer: 40 prosent volumvekst i Ewos

På tross av et svakere resultat enn ventet mener analytikeren fremdeles at verdsettelsen av aksjen er attraktiv. Likevel kutter Nordea kursmålet med 10 kroner.

Nordea har en kjøpsanbefaling på Cermaq med kursmål 90 kroner.