Lakserøyking flyttes til Polen

For storkonsernet Royal Greenland AS er det blitt for kostbart å produsere røykelaks og andre fiskeprodukter i Danmark. Derfor overveier Royal Greenland å flytte blant annet hele røykerivirksomheten til Polen.

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Royal Greenland er aller mest kjent som en storprodusent av grønlandsreker, men selskapet har også tre produksjonsbedrifter i Danmark, og deriblant en foredlingsbedrift i Glyngøre ved Limfjorden på Nord-Jylland. Selskapsledelsen ser nå på mulighetene for å bygge en ny fabrikk i lavkostlandet Polen som i stor grad skal erstatte arbeidsplassene i Glyngøre. Aller mest aktuelt er det å flytte all røykerivirksomhet fra Danmark.

Et høyt dansk lønnsnivå og stadig hardere konkurranse i de internasjonale markedene er blitt en vanskelig kombinasjon å hanskes med for det grønlandsk-eide fiskeriselskapet.

- Vi er sikre på at vi blir nødt til å flytte en del av røykeriproduksjonen fra Glyngøre, og vi kan godt se for oss at all røyking havner i Polen. Derfor undersøker vi i øyeblikket mulighetene for å bygge en ny fabrikk, eller å kjøpe en eksisterende. Så langt er det ikke truffet noen beslutning om flytting, sier direktør Teis Knudsen i Royal Greenland Glyngøre til Berlingske Tidende. 

I høysesongen beskjeftiger Royal Greenland rundt 200 personer i røykeriet i Glyngøre. Nå for tida foregår det en mer begrenset produksjon, og ca.100 personer er tilknyttet røykerivirksomheten. Ifølge direktør Teis Knudsen ligger lønnsnivået i polsk fiskeindustri på rundt en tiendedel av lønningene i Danmark. Konsernsjef Keld Askær i Royal Greenland opplyser til Ritzau at lønnsforskjellen per time er på rundt 125 danske kroner, per ansatt. Ved bedriften i Glyngøre utgjør lønnskostnadene 20 prosent av de totale kostnadene i produksjonen av røkt laks, flyndre og ørret.

Royal Greenlands fabrikk i Glyngøre omsetter årlig for 700 millioner danske kroner, og beskjeftiger i alt 270 ansatte. Ut over røykevarene produserer bedriften rødspettefilet og reker. Den sistnevnte produksjonen er på langt nær så lønnstung som virksomheten i røykeriet. Derfor har Royal Greenland nylig besluttet å investere 10 millioner danske kroner i rødspetteproduksjon i Glyngøre. I tillegg til Glyngøre har Royal Greenland i Danmark fiskeforedlingsbedrifter i Hanstholm og Aalborg.

- Hvis vi skal holde på produksjon i Danmark, blir vi nødt for å gjøre den billigere, sier konsernsjefen. han regner med å ha en endelig avgjørelse på plass i løpet av tre-fire måneder.

Royal Greenland-konsernet omsatte i sitt siste regnskapsår 2003/04 for fire milliarder danske kroner, og fikk et overskudd etter skatt på 95 millioner danske kroner.