
– Legemidler må bli sistevalget
Næringen er per dags dato svært avhengig av å ha lusemidler som virker. Denne avhengigheten må det bli slutt på, mener Ketil Rykhus.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Etter det Kyst.no kjenner til jobber Novartis med å utvikle et nytt legemiddel mot lus basert på virkestoffet lufenuron. Stoffet er en kitinsyntesehemmer, og er nært beslektet med legemidlene, diflubenzuron og teflubenzuron.

Les også: Nytt lusemiddel kan være på vei
FHLs lusekoordinator, Ketil Rykhus mener det er viktig å ha legemidler som fungerer, men er bestemt på at legemidlene ikke lenger kan være næringen viktigste forsvar mot lakselusen.
- Havbruksnæringen er enig om er at vi skal holde lave lusenivåer uten bruk av legemidler, men at vi samtidig skal ha effektive legemidler tilgjengelig. Det betyr at vi trenger nye legemidler. - Likevel må legemidler må gå fra å være førstevalget til å bli sistevalget. Vi må bruke legemidlene der hvor det er behov. Så langt har behovet for legemidler primært vårt på andre året i sjø, sier lusekoordinatoren.
Les også: Slik virker lufenuron
- Må bevare følsomheten
Hvis det skulle komme noen nye legemidler på markedet, mener Rykhus at man burde gjøre sitt ytterste for å bevare følsomhetene med det nye stoffet. - Det er dessuten meget viktig at nye legemidler som kommer tas inn i terapiveilederen slik at vi bruker disse riktig. De nye som kommer må vi sørge for blir brukt slik at vi bevarer følsomheten. Her vil også både legemiddelselskap og fiskehelsetjenester bli viktig.
Desperasjon og skapervilje
Etter hvert som lakselusproblemet har vokst i oppdrettsnæringen, har også nye finurlige alternative ikke-medikamentelle metoder dukket opp. Rykhus mener desperasjonen i næringen har vært med på å fremme en viktig skapervilje. - Resistensutfordringene de siste årene har gitt oss et sterkt fokus på alternativer. Det er stor sannsynlighet for at vi ikke hadde hatt så mange alternativer på trappene dersom vi ikke hadde vært i denne situasjonen, sier han.