Kleiva/Gratanglaks, oppdrettsanlegg, merd, solskinn.

Mattilsynet reviderer akvakulturdriftsforskriften

Mattilsynet starter en revisjon av forskrift om drift av akvakulturanlegg (akvakulturforskriften).

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Målsettingen med revisjonen er å fjerne eller endre bestemmelser som fører til unødvendig saksbehandling, unødvendige byrder og hindringer for utvikling og forbedringer i driften av akvakulturanlegg.

Revisjonen er avgrenset til bestemmelser om fiskehelse og fiskevelferd, og kan gjennomføres relativt raskt. Mattilsynet mener det er mulig og hensiktsmessig å forbedre enkelte bestemmelser på bakgrunn av:

•    Utviklingen som har vært i næringen siden forskriften ble fastsatt i 2008 •    Erfaringer fra Mattilsynets tilsynskampanje i settefiskanlegg •    Risikovurderingen fra VKM om resirkuleringsanlegg for settefisk •    Risikovurderingen fra VKM om fiskehelse og –velferd ved oppdrett av fisk i ferskvann •    Resultater fra prosjekt «Tap av laksefisk i sjø»

Foto: Sintef