
– Nedjustering av markedet ikke uvanlig
Forwardprisene hos Fish Pool fortsetter å falle. De siste kontraktene ut året handles for 27 kroner, ned 1,50 kroner fra sist periode.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
– Det er selvsagt uheldig at prisene er så nære produksjonskost som de er nå, men det var samtidig forventet at september og oktober ville bli svake ut i fra de kontraktsprisene vi så hos oss, sier Piotr Wingaard, megler i Fish Pool til TV2.
Tross varselet tidligere i år om at september, oktober og overgangen til fjerde kvartal ville bli trangt har prisene falt lengre tilbake enn hva man først trodde. Prisene ligger per i dag omtrent på samme nivå som i fjor. Men prisklimaet var like fullt ganske annerledes da i og med at det i større grad da var en mer kollaps i laksemarkedet.
Les mer: Rød oktober i vente
Sesongmessig vanlig prisfall
– Vi ligger fortsatt et godt stykke unna bunnpunktet på 18 kroner vi så i oktober i fjor, men kurven er den samme også i år. I fjor var det et regelrett krakk mens vi i år har sett mer stabile priser rundt 26-27 kroner, sier Wingaard før han legger til:
– En nedjustering på markedet på denne tiden av året er ikke uvanlig. Vi har ikke det bunnløse fallet og det er et litt annet scenario i år kan man si.
Spotprisen for laks tenderte svakt opp med 51 øre sist uke, hvilket analytiker Kolbjørn Giskeødegård omtalte som et vendepunkt etter fire uker på rad med fallende priser.
Men sesongmessig nedjustering til tross. Det er like fullt ikke til å komme bort i fra at både priser og aksjer har fått en knekk siste uken. Både solide Marine Harvest og Lerøy Seafood har gått tilbake inneværende uke.
Tro på god 2013-inntjening
Hos Fish Pool har de nærmeste fremtidsprisene falt.
– Vi inngikk nettopp en kontrakt ut året på 27 kroner, det er ned 1,5 kroner fra sist handlet på samme periode, sier Wingaard.
Les også: Spår laksefest til 2015
– Fremtidsutsiktene er gode til tross av at på kort sikt faller både priser og ikke minst aksjene. Men det er stor tro på inntjening for oppdretterne ut året og i 2013, sier megleren.