Jarle Forbord

Norges Russlandeksport kraftig redusert

Norsk eksport til Russland er i løpet av første halvår i 2015 redusert med 2.8 milliarder norske kroner. Cirka 78 prosent nedgang i forhold til samme periode i fjor.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Russisk eksport til Norge har på samme tid økt med 490 millioner kroner, cirka 10 prosent. Den totale samhandelen i løpet av første halvår er på 6.05 milliarder. Dette er en nedgang på 2.3 milliarder norske kroner eller om lag 28 prosent.

Foto: Jarle Forbord, LinkedIn

Daglig leder i Norsk-Russisk handelskammer, Jarle Forbord, sier at det kraftige fallet i norsk eksport ikke er overraskende. Han viser til at restriktive tiltak er besluttet opprettholdt av alle parter.

- Helt siden 1990 tallet har norsk eksport til Russland vært lite diversifisert. Norsk sjømateksport har det siste tiåret utgjort om lag 70-80 prosent av direkte norsk eksport til Russland. Konsekvensene blir enorme som følge av den russiske embargoen mot norsk sjømat, innført syvende august i fjor.

Les også: Laksen drar verdien opp

- Ettersom de restriktive tiltak fortsetter, i alle fall ut året, regner vi med at tapt norsk eksport av varer og tjenester til Russland i 2015 vil beløpe seg til om lag 10 millarder kroner. Norske eksportører mot Russland er tapere i den pågående geopolitiske konflikten, selv om norske sjømateksportører har lyktes i å kanalisere overskuddsproduksjon som følge av et lukket russisk marked til alternative markeder og uten for store tap, sier han.

Les også: Polen tok over stafettpinnen fra Russland

Russlands regime for importsubstitusjon gir andre norske eksportsektorer økte muligheter, som for eksempel norske leverandører av utstyr og tjenester til russisk oppdrettssektor som er del av en prioritert utvikling i russisk økonomi. Det er fortsatt markedsmuligheter innen områder som landbrukssektoren, fiskeriflåtefornyelser og reiseliv, selv om russisk kjøpekraft er blitt kraftig redusert det siste året.

- Kammeret registrerer økt interesse fra russiske aktører som søker å følge opp russiske myndigheters fokus på utvikling av innenlands industri og de er selvfølgelig velkommen til å komme i dialog med Handelskammeret og våre medlemmer, sier Forbord.

Han legger til at det vil ta lang tid å komme opp til det tidligere eksportnivået fra Norge til Russland uten sjømat som en ledende varegruppe i samhandelen.

Norsk-Russisk Handelskammer oppfordrer alle relevante parter til fortsatt å bestrebe seg på en snarlig løsning av konflikten i Europa slik at det blir grunnlag for å oppheve de restriktive tiltak på begge sider, slik at fri handel igjen kan prege også de bilaterale relasjonene.

I mln NOK

Jan.- juni 2014

Jan.- juni 2015

%

 

Import fra Russland

4 794

5 284

10 %

+490

Eksport til Russland

3 580

770

-78 %

-2 810

Total samhandel

8 375

6 055

-28 %

-2 319