Røykelaks

Ønsker en mer enhetlig prøvetaking av Listeria

Det har de seneste årene vært mye oppmerksomhet rundt prøvetaking for Listeria i matbransjen. Det er behov for et mer enhetlig syn på risikovurdering og prøvetakingsregimer som effektivt bidrar til trygge produkter, melder Nofima.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Flere bransjer (laks, kjøtt, ost, vegetabilier) har satt i gang omfattende forskningsprosjekter for å bestemme smitteveier for Listeria og få grunnlag for gode overvåkningssystemer.

I undersøkelsene Nofima har gjennomført ble det klart at det per i dag finnes store forskjeller i håndtering av listeriaprøvetaking i norsk industri, skriver Nofima på egne hjemmesider. Målet på sikt må være å få til en enhetlig forståelse av risikobasert prøvetaking som gjenspeiles i regelverk og veiledere. Inntil videre anbefales det å ha økt fokus på miljøprøvetaking siden det er disse prøvene som er best egnet for å forebygge og dermed beskytte forbrukeren fra listeriasmitte via mat. For ferdigmat uten varmebehandlingstrinn i produksjonen kan det også vurderes om det skal tas prøver av råvarer, som representerer spesiell risiko.

En risikobasert prøvetaking betyr at den enkelte bedrift benytter ressursene effektivt for å forhindre matbårne utbrudd. For Listeria vil miljøprøver være viktig, men man må være oppmerksom på at andre sykdomsfremkallende bakterier kan ha andre smitteveier som kan kreve andre rutiner for forebygging.

Les mer om dette på Nofima.no