Heidi Moe Føre fra Sintef. Foto: Linn Therese Skår Hosteland

Ønsker innsendinger av mystiske notskader

Heidi Moe Føre fra Sintef fiskeri og havbruk presenterte under Fiskeridirektoratets dialogmøte på hull i not «RobustNot-prosjektet», hvor målet er å bidra til utvikling av mer robuste nøter. – Det mest interessante er slitasjen man ikke vet hvor kommer fra, sier hun.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Linn Therese Skår Hosteland

Prosjektet skjer i samarbeid med seks notleverandører og avdelingen for materialer og kjemi i Sintef. I Norsk Fiskeoppdrett nummer 8 ble det publisert en artikkel på prosjektet som startet opp i vår og skal gå over tre år.

- Prosjektet innebærer blant annet etablering av et miljø som skal arbeide med å løse felles FoU-utfordringer knyttet til nota. I første omgang har vi sett på klassisk Raschel-strikket nylon notlin. Selv om vi fokuserer på det tradisjonelle notlinet, skal det vi utvikler også kunne brukes på andre måter, sier hun.

Føre oppfordrer både oppdrettere og leverandører til innsending av skadet not, da det kan bidra til å løse flere av delmålene i prosjektet.

- Vi fokuserer i hovedsak på notlinet og på hva som skjer på nota. Hvordan svekkelsene over år utvikles i nota og forebygging av disse. Et delmål er å utvikle testutstyr og testmetoder relatert til slitasje og aldring av not, opplyser hun.

De ser også påvirkninger fra omgivelsene som blant annet kjemikalier fra avlusing, UV- stråler og saltvann i seg selv. Det skal føre til utvikling av et grunnlag for tekniske standarter og retningslinjer knyttet til nota.

- Da tar vi utgangspunkt i det vi har i dag og ser på videreutvikling av dette. Vi satser på at alle delmålene samlet skal bidra til mer utvikling, sier hun.

Når de første resultatene er klare kan hun foreløpig ikke si noe om, men opplyser at resultater vil bli almenne underveis i prosjektet.