Nylund: - Det må utvikles en strategi for gjenfangst ved rømming
- En må nok forvente at rømming kan skje også i fremtiden i forbindelse med ekstremvær. Det som er det mest overraskende ved rømmingene i januar er det tilsynelatende totale fravær av en overordnet strategi for å redusere eventuelle negative konsekvenser, sier professor i fiskesykdommer Are Nylund.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
- En må nok forvente at slikt kan skje også i fremtiden i forbindelse med ekstremvær. Det som imidlertid er mest overraskende er det tilsynelatende totale fravær av en overordnet strategi for å redusere eventuelle negative konsekvenser, sier Are Nylund.
Han påpeker at gjenfangst av fisken synes å være overlatt til innsats fra de enkelte anlegg, tilfeldige sportsfiskere og miljøorganisasjoner.
- Og hva gjøres for å kartlegge om den rømte fisken kan være bærere av fiskepatogener? Smittet laks og regnbueørret på rømmen vil uten tvil representere en høy risiko for andre oppdrettsanlegg i rimelig nærhet, og hvis den rømte fisken går opp i elvene vil en ikke kunne utelukke spredning av sykdomsdagens også til laks og ørret i disse vassdragene, sier han til Kyst.no.
Strategi for rask utfisking
- Det er vår klare mening av det må utvikles en klar og entydig strategi for raskest mulig gjenfangst av rømt oppdrettsfisk. Gjenfangsten må profesjonaliseres og ikke overlates alene til tilfeldig innsamling foretatt av hobbyfiskere og miljøorganisasjonerunderstreker Nylund.
Han mener disse gruppene uten tvil gir et viktig bidrag i denne sammenheng, men han mener ansvaret må ligge hos en utvalgt gruppe med profesjonelle fiskere med utstyr spesielt utviklet for gjenfangst av rømt oppdrettsfisk.