Leder for Norges MiljøvernforbundDemonstrasjon under åpningen av Norway Fish & Aquaculture messen i Bergen, 2006

Oddekalv fikk bot på 50 000 kr

Kurt Oddekalv ble fredag dømt til å betale 50 000 kroner for truslene sine mot Lerøy Vests oppdrettsanlegg i Sørfjorden.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Fredag forrige uke falt dommen for Miljøvernforbundet- og Kurt Oddekalvs aksjon mot Lerøy Vest i september 2011. Nordhordland tingrett kom til slutningen at miljøvernlederen må betale 50.000 kroner for melkestuntet.

Miljøvernforbundet vil anke dommen og boten på 50 000 kroner. Foto: Miljøvernforbundet

«Retten finner det utvilsomt at tiltalte har utført handlingen av rent idealistiske grunner, men det rettferdiggjør likevel ikke en overtredelse av denne karakter.», heter det i den ferske dommen.

Tingretten fastslo at Oddekalv tok i bruk ulovlige virkemidler for å fremme et standpunkt overfor en lovlig virksomhet. Av dommen følger det at slike trusler i utgangspunktet bør medføre ubetinget fengselsstraff, men retten sier seg enig med politiet i at en bot er tilstrekkelig.

Les også: - Oppdretterne må tåle å bli skremt

Dommeren er imidlertid ikke enig i at boten bør være så høy som 120.000 kroner, som var den første boten som ble gitt, skriver Bergens Tidende.

«(...) Retten er av den oppfatning at påtalemyndigheten ikke i tilstrekkelig grad har hensyntatt at en privatperson skal betale boten, og at det ikke dreier seg om foretaksstraff.», skriver tingrettsdommer Nini Ring.

Advokat Per Magne Kristiansen representerte Oddekalv da rettssaken ble avholdt tidligere denne måneden. Han varsler at dommen vil bli anket, og karakteriserer oppdrettsselskapets representanter som lettskremte.

- Det er ille at en varsler som min klient får bot, mens Lerøy og oppdretterne tjener milliarder, sier advokaten.

Les også: Slapp unna Oddekalv-bot