
Pharmaq signerte Vietnam-avtale
Fredag forrige uke signerte Pharmaq og Landbruksdepartementet i Vietnam en avtale som gir Pharmaq mulighet til å utvikle vaksine til flere oppdrettsarter i et tett samarbeide med myndighetene og deres organisasjoner.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.

- Denne avtalen gir Pharmaq en solid plattform for videre utvikling av vaksiner til pangasius og andre arter i Vietnam. Dette styrker selskapets muligheter til å utvikle høyteknologi-produkter basert på kunnskap fra Norge, i samarbeid med norske og vietnamesiske forskningsteam.
- Med denne samarbeidsavtalen tar vi et viktig skritt videre i et felles mål om en fremtidsrettet, bærekraftig vietnamesisk oppdrettsnæring, sier Morten K. Nordstad, CEO i Pharmaq.
Les også: Næringsministeren besøker Vietnam
Pharmaq startet utviklingen av fiskevaksiner til Vietnam i 2006. Selskapet har vært etablert med datterselskap i Vietnam siden 2008 og har i dag totalt 18 ansatte.
I april 2013 fikk Pharmaq lisens for den første vaksinen i Vietnam som også var første gang oppdrettsnasjonen Vietnam registrerte en vaksine til fisk. Vaksinen, som er til den viktigste oppdrettsarten pangasius, ble testet og dokumentert i 2009/2010 i feltforsøk gjennomført i Vietnam.