2015 Bocuse d'Or Ørjan Johannessen

Ørjan vant kokke-VM

Norges lag i kokke-VM, med Ørjan Johannessen i spissen tok gull i gårsdagens konkurranse i Bocuse d'Or - i Lyon, Frankrike.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Foto: Bocuse d'Or/ Le Fotographe

Norges lag er ledet av Ørjan Johannessen. Han hadde med seg assistent Jimmy Øien og trener Odd Ivar Solvold.

- Vi har det kjempebra nå. Det er fantastisk, sier Johannessen på telefon fra gatene i Lyon.

USA fikk sølv, mens Sverige fikk bronse i kokkekonkurransen.

Inne i salen var det stor spenning mens resultatet ble lest opp av Lyons ordfører.

- Det var så spennende. Jeg hadde klump i halsen da de først ropte opp prisene for beste kjøttrett og beste fiskerett. Når vi ikke var blant dem, tenkte jeg at vi kom på pallen. Og da var det greit, sier Ørjan Johannessen.

I rolig rekkefølge ble bronse, sølv og gull deretter ropt opp.

- Da de ropte opp USA på andreplass, som jeg trodde skulle vinne, da var jeg spent. Jeg tenkte at det var himmel eller helvete - enten førsteplass eller ingenting, sier han.

Austevoll-ordfører Renate Møgster Klepsvik er svært stolt over sin ambassadør.

- Herregud, det er vill baluba her, er det første hun sier.

- Jeg er så stolt. Jeg har tenkt at Ørjan er verdens beste kokk i mange år allerede. Men at han skulle toppe det her i dag ... noe så fantastisk, sier Klepsvik.

Hun sier at gullet betyr mye for Austevoll, for Vestlandet og for hele Norge.

- Vi befester Norges posisjon som matnasjon. Jeg håper og tror at det har mye å si for rekrutteringen til kokkeyrket, for turismen og ikke minst har det mye å si for vår kjære Ørjan, sier ordføreren.

Norge har stolte tradisjoner i Bocuse d'Or de siste par tiårene. Bare gourmetnasjonen Frankrike ligger foran Norge på medaljestatistikken.

Fire ganger har Norge stukket av med gullet, sist i 2009. Frankrike vant forrige gang, i 2013, mens Danmark vant i 2011.

Tidligere gullvinnere fra Norge er Bent Stiansen i 1993, Terje Ness i 1999, Charles Tjessem i 2003 og Geir Skeie i 2009.