
Russerne liker blåskjell
I Moskva, som i resten av verden, ser man en klar trend mot at HoReCa etterspør fersk sjømat. Med dette øker også interessen for levende blåskjell, og mange restauranter inkluderer dette etter hvert i sin meny, melder Eksportutvalget for fisk.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Dette kommer fram i en rapport som Eksportutvalget for fisk har utarbeidet for blåskjellnæringen og andre interesserte. – Vi har kartlagt markedet for levende norske blåskjell i Russland, nærmere bestemt i de to byene Moskva og St. Petersburg for å se på trenden for blåskjell til Russland, sier markedsanalytiker Kristin Lien i Eksportutvalget for fisk. Blåskjell tar av på russiske restauranter I Moskva omsettes det i dag minst 8800 kg levende blåskjell per måned og omtrent 520 kg per måned i St. Petersburg. Det antydes at hele 99 prosent av de levende blåskjellene konsumeres i HoReCa-sektoren, selv om det finnes dagligvarebutikker i luksussegmentet som fører levende blåskjell. Over halvparten av de levende blåskjellene kommer fra Nederland, mens Frankrike også har en sterk posisjon i markedet. Italia og Canada har mindre markedsandeler. Fra Norge ble det i 2005 eksportert 3 tonn levende blåskjell i 2005, mens det i 2006 ikke er registrert eksport av blåskjell fra Norge til Russland. Ingen tradisjon for blåskjell Det er ingen tradisjoner for forbruk av ferske blåskjell og blir ofte sett på som et produkt for sjømatgourmeter. I St. Petersburg er det forbrukere av høyere klasse som har råd til ferske blåskjell, mens det i Moskva er en tendens til at ferske blåskjell er tilgjengelig til en videre konsumentgruppe, inklusive middelklassen. I helhet er ferske blåskjell sett på som et produkt for gourmeter og turister som er inspirert av fransk og italiensk kjøkken og som er ivrige etter å prøve nye sjømatprodukter når de spiser ute på restaurant. Blåskjell serveres sjelden som egen rett, men det er en av flere ingredienser i mange forskjellige retter som pastaretter, risotto, fiskesupper og ”Juliennes”.
Økende interesse Også detaljhandlene i Moskva viser større interesse for å tilby ferske blåskjell. Det er en langsiktig strategi, ikke bare for varehandelskjeder i høyere prisklasse, men også for større markedsaktører som tilbyr høyere kvalitetsprodukter til en fornuftig pris. Det er over 200 hyper- og supermarkeder i Moskva som har disker for fersk fisk og nødvendig utstyr til å holde fersk fisk og sjømat på is. Ferske blåskjell ble høsten 2006 kun observert i ”Metro Cash & Carry”-butikkene i Moskva og St. Petersburg, mens det gjennom undersøkelsen ble det kjent at ”Auchan” tilbyr ferske blåskjell periodevis.