Firda Seafood AS

Satser på foredling i Gulen

Firda Seafood AS har overtatt 100 prosent av aksjene i fiskeforedlingsbedriften Martin E Birknes Eft. AS på Byrknesøy. Selskapet skal nå invistere rundt 50 millioner kroner i økt kapasitet og videreforedling.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Firda Seafood AS gikk inn som 50 prosent eier i bedriften i 1998 og har sammen med familien Birknes i denne perioden økt produksjonen i anlegget på Byrknesøy fra 2.000 til 16.000 tonn. Firda Seafood AS vil benytte anledningen til å takke familien Birknes for stor innsats som næringsdrivere i ytre Gulen siden etableringen av bedriften i 1919.

Selskapet ønsker å satse videre på Byrknesøy og kan nå presentere planene for et nytt pakkeanlegg. Kapasiteten på anlegget skal dobbles, og det skal satses på bearbeiding og filetproduksjon. Utvidelsen er kostnadsregnet til 45-55 millioner kroner og vil etter planen gi 15-20 nye arbeidsplasser i konsernet, skriver selskapet i en pressemelding.