Tore Jacob reite aga

Satser på oksygentilsetning i sjø

- Dersom næringen skal vokse og hele/deler at produksjonen blir lukket, blir det sannsynligvis behov for mer oksygenering. Også i sjø, sier Tore-Jakob Reite, Head of Fish Farming i AGA

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Linn Therese Skår Hosteland

AGA melder at de har utviklet et nytt produkt innen oksygenering: Solvox DropIn, som skal gi en mer effektiv og enklere oksygenering i sjømerder.

Reite peker på at man i dag også ofte trenger oksygentilsetning ved avlusinger, ved bruk av luseskjørt og i ventemerder. Han forteller også at hans inntrykk av dagens løsninger med slanger er at de er tunge å håndtere, krever mange operatører og er utsatt for lekkasjer, i tillegg til at man må starte oksygentilførselen allerede før man legger slangene ut i merden.

- Det nye produktet har en størrelse og et design som krever mindre ressurser til både innstallering og forflytning sammenlignet med andre løsninger. Det nye her er at vi tar i bruk små microbobler slik at man får en jevn fordeling av oksygenet, samt at det stiger sakte og fisken får god utnyttelse av det, forklarer Reite.

- Vi har stor tro på at en del av veksten vil skje i lukkede/ semilukkede anlegg, så det er selve bakgrunnen for utviklingen, sier Tore-Jakob Reite. Foto: Runar Andersen.

Funkjsonen

Han forteller at systemet er konstruert så lett og kompakt som mulig, med en egenvekt på 30 til 50 kilo som lett håndteres. Enheten henges vertikalt fra en blåse til ønsket dybde i merden. Det nye systemet er også spesielt designet for oksygenering av lukkede og delvis lukkede produksjonsenheter i sjø.

- Vi har stor tro på at en del av veksten vil skje i lukkede/ semilukkede anlegg, så det er selve bakgrunnen for utviklingen. Vi ser også at det kan være hensiktsmessig å tilsette oksygen i merder hvor man har luseskjørt/skjold, da den naturlige oksygendroppen potensielt kan være farlig for fisken, med tanke på redusert gjennomstrøm av sjø, sier Reite til kyst.no.

Systemet er patentert og har et design samt en størrelse som minner om en oksygenflaske. Det består av en elektrisk pumpe, en patentert oksygeninnløser og distribusjonsdyser.

- Vannet suges inn i nedre del. Blandingen av vann og oksygen distribueres gjennom fire dyser i toppen av produktet. Ved hjelp av oksygeninnløseren tilsettes oksygenet til vannet i form av mikrobobler. Disse boblene har stor overflate i forhold til volum og dermed lav stigehastighet, sier Reite

- Dette gjør at oppholdstiden for boblene i vannet blir lang og innløsingen av oksygenet blir svært effektiv, selv ved lave trykk/ dybder. Blandingen av mikrobobler og vann blir gjennom distribusjonsdysene spredd ut i de omliggende vannmassene der selve innløsingen av oksygenet skjer, og oksygenmetningen i vannmassen blir hevet, fortsetter han.

Tester 

Oppdrettere både i Australia og Norge har fått testet det nyes systemet, og Reite forteller om gode tilbakemeldinger.

– Vi har blant annet testet ut med Marine Harvest avdeling Vest og Sigerfjord Fisk. Fremover nå skal vi fokusere mer på luseskjørt/skjold-biten og holder på å inngå samarbeid med en aktør, sier han.

Han opplyser at selskapet skal lansere det nye produktet på Aqua Nor, i neste uke.

- Vi er utrolig spent på tilbakemeldingene fra messen og ser frem til lanseringen, avslutter Reite.