Kari Merete Griegel NSL

– Sett Sjøbein,har gjort sjømatnæringen attraktiv for ungdom

NSL, mener det er feil prioritering av Regjeringen å foreslå en avvikling av sjømatnæringens rekrutterings- og kompetanseprosjekt, Sett Sjøbein. - Sett Sjøbein, er ett av de mest vellykkede tiltakene vi har hatt for rekruttering i sjømatnæringen, sier Kari Griegel, fagsjef i NSL.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Sett Sjøbein, er et spleiselag mellom næring og myndighet og et samarbeid som har fungert veldig godt, melder organisasjonen i en pressemelding.

sett sjøbein

- Helt siden oppstarten av prosjektet i 2008 har prosjektet hatt stor effekt på rekrutteringen til bransjen. Søkertallene til videregåendeskole og høyere utdanning har helt siden oppstart økt årlig, og gjort sjømatnæringen mer attraktiv for ungdom, mener de. 

Uten Sett Sjøbein hadde heller ikke ungdom blitt kjent med sjømatnæringen gjennom utdanningsmessene som prosjektet har deltatt på. Ingen kan overta rollen til Sett Sjøbein og det vil være en katastrofe å miste kompetansen og kunnskapen prosjektet har opparbeidet seg.NSL ber derfor Regjeringen om å revurderer forslaget.

- Å bevilge to millioner kroner i tilskudd over Statsbudsjettet til Ungt Entreprenørskap er selvsagt positivt, men skal ikke gå på bekostning av Sett Sjøbein, avslutter Griegel.