Aqualine, merd, ring, arbeidere, storm, bølger, oppdrettsanlegg

- Skal tåle orkan styrke

Til helgen rammes store deler av kysten i Sør-Norge av et kraftig uvær. Henrik Hareide i tilsynsseksjonen i Fiskeridirektoratet mener oppdretterne bør være godt rustet for det de har i vente.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Øyvind Sjøthun Røen

Henrik Hareide. Foto: Fiskeridirektoratet

Høsten 2013 ble Vestlandet rammet av stormen «Hilde» og denne forårsaket igjen flere rømmingstilfeller. Nå rammes Vestlandet igjen av uvær. Ifølge ferske rapporter fra meteorologene ventes det enorme bølger, storm og i verste fall orkan. At Sør-Norge får uvær i helga er ganske sikkert, men meteorologene vet ennå ikke sikkert hvor det treffer. Seksjonssjef for tilsynsseksjonen i Fiskeridirektoratet, Henrik Hareide føler jeg trygg på at oppdretterne er godt forberedt til det som kommer.

-  Dette er det typiske været som man kan frykte, med orkan, høye bølger og høy vannstand. Men vi regner med at oppdretterne i området hvor stormen treffer har fått på plass det som skal til for å håndtere slikt vær.

- I fjor gikk det bra med stort sett alle. Det var noen som ikke var klare med anleggssertifikatene sine, men det regner vi med er på plass hos alle nå. Det skal det være.

- Vi har hatt fokus på anleggssertifikatene i høst og vi har fulgt opp der vi har hatt mistanke om at det ikke har vært det. Forhåpentligvis har alle gjort utbedringer som gjør at de kommer opp på det nivået som Nytek-forskriften krever. Da skal man også tåle dette.

Han oppfordrer oppdretterne til å følge godt med dersom dem skulle bli rammet av stormen

- Det kan bli en del spesielle forhold med denne typen vær, så det er viktig at alle er påpasselig og følger med.

- Man må ha inspeksjoner av utstyret i ettertid. Det er viktig at man sjekker om det har oppstått hull i nøtene, og forsikrer seg om at anlegget ikke står og lekker fisk. Dette føler vi oss trygge på at oppdretterne normalt er flinke til.

Skal tåle orkan

Meteorologene mener at uværet kan komme opp i orkan styrke enkelte steder. Ifølge Hareide skal  anleggene være tilpasset slike påkjenninger. - Oppdrettsanleggene skal tåle orkan styrke. De skal tåle de kreftene som er på lokalitetene. Det beregnes ut fra lokalitetsundersøkelser som gjennomføres i forbindelse med anleggssertifikatet.

- Det ligger i den ordningen at et hvert anlegg skal være dimensjonert til å tåle de kreftene som lokaliteten kan bli utsatt for.

Høye bølger, sterk vind og sterk strøm er trolig hva oppdretterne har i vente på Vestland. Foto: Namdal Akvasenter

Han påpeker at det er andre faktorer enn bare vindstyrke som er utfordrende under slike stormer.

- Vindstyrke er ikke nødvendigvis i seg selv dimensjonerende for anleggene, men for de bølge og strømforhold som vinden er med på å generere er det femtiårs verdier som gjelder. Dette været som vi ser går igjen hver vinter skal alle anleggene være dimensjonert for.

- Må lære av sine feil

I 2014 rømte det 283 000 fisk fra norske oppdrettsanlegg. En økning på nærmere 100 000 fisk fra året før. Hareide mener man må trekke lærdom fra rømmingshendelene som har skjedd. - I dag forholder vi oss til Nytek-forskriften. Skal bli enda bedre er man avhengige av at man trekker ut den lærdommen man får fra faktiske rømmingshendelser.

Slik kan man se på hvilke sikkerhetstiltak som er mest aktuelle, og hvor man eventuelt må øke sikkerhetsmarginene i regelverket, mener Hareide.

- Når det skjer rømmingstilfeller er det viktig for oss å trekke lærdom fra dette og få det ut til resten av aktørene.