
- Tiltak må settes i gang i Etneelva
Det er dystre utsikter for villaksen i Etneelva. Lakselus kan være den største trusselen
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Mengden med villaks i Etneelva i Hordaland er på vei nedover, og det er helt åpenbart oppdrettsnæringsskyld, mener Vidar Børretzen som er formann i Etne Elveeigarlag i følge Haugesunds avis.
Bortforklaringer - Oppdrettsnæringen forsøker å bortforklare det hele med komplekse årsakssammenhenger, uten å ha noe konkret å komme med. Problemet ligger i rømt oppdrettsfisk og lakselus, sier Børretzen bestemt til lokalavisen. Norge har gjennom internasjonale avtaler forpliktet seg til å ta vare på den atlantiske villaksen. Vi må kunne kreve av politikere og myndigheter at de på denne bakgrunn stiller krav til oppdretterne.
Vanskelig kamp - Vi slåss mot den nest største næringen i Norge, så det er ikke lett. Næringen produserer rundt 300 millioner laks, mens det er mellom en halv og én million villaks som går inn i fjordene våre. Dette forholdet sier mye om hvor problemet ligger, sier Jan Vinje, formann i Etne Jeger- og Fiskerforening til Haugesunds avis.