
– Tjener ikke på å skjule informasjon
I en rapport fra Økokrim er det slått fast at oppdrettsnæringen har bedt ansatte om å tie om lovbrudd. - Oppdrettsnæringen ikke har noe å tjene på å skjule informasjon, sier Øyvind Haram,informasjonssjef i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening til NRK.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Oppdrettsnæringen blir beskrevet i rapporten ”Trusselvurdering, økonomisk kriminalitet og miljøkriminalitet 2011-2012”, hvor Økokrim har sett på hvilke utfordringer de står ovenfor i løpet av det neste året. – I alle bransjer er det alltid noen som ikke følger regelverket, men vi har ingen indikasjoner på at det foregår slik kriminalitet i oppdrettsnæringen, forteller Haram til NRK. oppdrettsnæringen ikke har noe å tjene på å skjule slik informasjon
Haram setter pris på at Økokrim har slik problematikk på radaren. – Det er flott at Økokrim følger med slik de gjør nå. Det er bra for oss at for eksempel rømninger blir skikkelig etterforsket. Slike hendelser fører jo bare til tap for oss. Det har aldri vært så stor åpenhet om oppdrettsnæringen som nå, og rømningstallene har aldri vært så lave som nå, sier Haram til statskanalen.