
Utkjøring av smolt – en smittemessig utfordring
Transport av ung, frisk fisk gjennom områder med eldre syk og/eller smittet fisk krever ekstra innsats og tiltak skal det lykkes uten at smitte spres. God kontakt mellom aktører og Mattilsynet i forkant og under transportene er derfor nødvendig.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Frisk og sterk smolt er en viktig del av grunnlaget for en vellykket matfiskproduksjon. Det er av stor betydning at innsatsen er høy for å bringe smolt ut til matfisklokalitetene i samme kvalitet som den forlater settefiskanlegget. Utbredt PD forårsaket av SAV 2 i Sør-Trøndelag og Nordmøre og Romsdal gjør dette særlig utfordrende.
For å sikre uttransport er det fastsatt en del bestemmelser i Forskrift om sone for å begrense spredning og utbrudd av pankreassjukdom forårsaket av SAV2 hos akvakulturdyr (SAV2-soneforskrift), melder Mattilsynet. Mattilsynet vil gjennom tilsyn bidra til at alle følger regelverket for å minimalisere risiko for smitte til smolt som transporteres gjennom smitta område.
Forbud mot transport av smolt i åpen brønnbåt innenfor grunnlinjen i sonen.
Sonen omfatter sjøarealet i området fra Hustadvika til fylkesgrensen mellom Nord-Trøndelag og Nordland. Settefiskanlegg er derfor ikke medregnet i sonen.
Når smolt transporteres gjennom eller innen sonen skal dette skje med lukket transport. Lukket transport vil si uten vannutskifting eller hvor sirkulert-/inntaksvann er gjenstand for godkjent desinfeksjon.
Mattilsynet trenger å ha oversikt over smolt-transporter i sonen. Dette er nødvendig for å kunne veilede om bestemmelser i regelverk og for å kunne foreta tilsyn i forbindelse med transporter.
Transport av smolt med åpne ventiler i sonen kan vurderes inne i store fjorder langt unna oppdrettsvirksomhet. Søknad om unntak må sendes Mattilsynet.
Slipsetting, karantenetid, inntak av transportvann før smolt-transporter
Oppdrettere har etter egne risikovurderinger gjennomført tiltak før smolt-transporter for å sikre minst mulig smittefare. Det er gjennom forskrift om transport av akvakulturdyr krav om gjennomført vask og desinfeksjon av brønnbåter før nytt oppdrag. I tillegg har tiltak som slipsetting og/eller karantenetid på de båter de benytter til smolt-transport vært vanlige.
Mattilsynet forventer at oppdretterne nå gjennomgår sine vurderinger nøye før årets smolt-transport, og iverksetter nødvendige tiltak for å forebygge smitte utover forskriftskrav.
Det forventes at dette medfører tiltak på linje med dem en iverksetter når båter brukt i oppdrag i endemisk sone skal forlate denne sone, slipsetting og/eller karantenetid etter vask og desinfeksjon.
Mattilsynet forventer også at inntak av transportvann(sjøvann) før lasting av smolt vurderes nøye i forhold til smittefare. Fortrinnsvis bør inntak foretas utenfor grunnlinje, eller så langt fra matfiskanlegg som mulig, og ikke nærmere enn 10 km fra slike.
Ekstra oppfølging av smolt som kan ha vært i kontakt med sjøvann
Smolt fra sonen:
Oppdrettsanlegg utenfor sonen, som mottar smolt fra sonen som har vært i kontakt med sjøvann under produksjon eller under transport, skal påse at fisken testes for forekomst av SAV2 to og fire måneder etter utsett.
Smolt fra andre deler av landet:
Smolt transportert med lukket brønnbåt gjennom hele eller deler av sonen forventes vurdert til å ha hatt kontakt med sjøvann. Det er ikke vanlig at brønnbåter kan dokumentere at slik transport kan skje uten noen kontakt med sjøvann. Mattilsynet forventer oppfølging med ekstra prøvetaking etter utsett av slike fiskegrupper dersom den settes i oppdrettsanlegg utenfor sonen.