Wenche Nistad, Giek

Utvider rammen for eksportgarantier med 15 milliarder

Regjeringen utvider rammen for eksportgarantier med 15 milliarder krone. Det gir bedre konkurranseevne, men Giek kunne tenkt seg enda mer.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

I Statsbudsjettet foreslår regjeringen å utvide rammen for eksportgarantier med 15 milliarder kroner. Det betyr at flere bedrifter kan vinne frem i den internasjonale konkurransen, og eksportere mer.

– Vi mottar stadig flere søknader om eksportgarantier knyttet til store leveranser som strekker seg over flere år, samtidig som etterspørsel etter eksportgarantier generelt er høy. Vi er selvsagt glad for at rammen utvides med 15 milliarder kroner, selv om vi nok kunne ønsket enda videre rammer. Det ville gjort oss enda mer forutsigbare overfor norske eksportører, sier adm.dir. i Giek, Wenche Nistad i en pressemelding.

Gieks jobb er å styrke norske eksport ved å stille garantier knyttet til norske leveranser. Behovet for statlige eksportgarantier er 5-doblet siden 2004. Ordningen med eksportgarantier finnes i alle OECD-land og er en viktig forutsetning for at også norske eksportører kan vinne frem i den internasjonale konkurransen.

Giek har flere garantiordninger knyttet til eksport av norske varer og tjenester. Den største og mest brukte ordningen, «Alminnelig garantiordning» har i dag en ramme på 120 milliarder kroner. Det er denne ordningen som i Statsbudsjettet nå foreslås økt med 15 milliarder til 135 milliarder kroner.