
Utvidet trålinnsats etter villsmolt
- Vi har intensivert innsatsen betydelig i år når det gjelder tråling etter vill smolt for å se på hvor utsatt den er for lakselus. Forsker Pål Arne Bjørn fra Havforskningsinstituttet leder et team på 3-4 båter som akkurat nå er ute og leter etter utvandrende smolt av både laks og ørret.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Bjørn er selv ombord på en båt som er ute for å tråle, men på grunn av uvær de siste dagene, ligger han for øyeblikket værfast i Måløy. - Vi sliter litt med det dårlige været på Vestlandet akkurat nå, men når det bedrer seg er vi klar til å gå i gang med å lete etter laksesmolt i Nordfjord, sier han.
Han forteller at det samtidig er startet tråling i Ryfylke, og dette teamet også skal tråle i Hardanger, og Sognefjorden.
Ellers har de et samarbeid med Nina om tråling i Trondheimsfjorden, og utenfor Namsen, og en båt er finansiert av Direktoratet for naturforvaltning som tråler i de ytre havområdene fra Stadt til Vega. - Vi har en veldig økt aktivitet i år. De siste ti årene har det stort sett vært begrenset til tråling i Hardangerfjorden og Trondheimsfjorden, og dette har gitt oss et datagrunnlag som er svakere enn det vi ønsker.
I tillegg til å tråle etter laksesmolt har de også et prosjekt som tråler etter sjøørret og det vil også bli satt ut bur både i Hardangerfjorden, Altafjorden og i Porsangen med smolt for å telle påslag av lus på den måten. - På grunn av øket trålinnsats har vi færre bur enn før, men de står på flere steder. De gir oss verdifull tilleggsinformasjon, sier han.
Enn så lenge kan ikke Bjørn fortelle om noen resultater av trålingen, til det har de fått for få fisk. - Det er vanskelig å finne smolten, for fjordene er store, men vi håper at all aktiviteten vår samlet skal gi et styrket grunnlag for å si noe om tilstanden for den utvandrende smolten. Planen er å rapportere første dataserien til Mattilsynet og Fiskeri- og kystdepartementet rundt 9 juni, men vi vil holde på med laksetråling frem til 16-17 juni. Fangst av sjøørret vil vi derimot holde på med helt frem til ut i august, sier han.