Altalaks

Uventet mye laks i Tana

Fiskerne i Tanaelven har aldri fått så mye laks som i år og Andreas Njarga ber forskerne forklare hvor laksen kommer fra. Så langt har de fått høre at det er krise for laksen i Tanaelva.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

I år har fiskerne i Tana fått så mye laks det bare kan ønske seg, og nå vil de at forskerne forklarer hva som faktisk skjer.

– Hvor kommer all denne laksen fra? Det vil jeg gjerne at forskerne forteller meg. Ut fra deres utsagn er jo Tanalaksen nærmest utryddet, men nå virker det å være masse laks i hele vassdraget, sier Andreas Njarga lettere sarkastisk til avisa Finnmarken.

Gir seg for denne sesongen

Nå har Andreas Njarga og Steinar Olsen fått så mye laks at de gir seg for denne sesongen.

– To uker er nok. Vi har fått høyt tiltrengt sommerføde pluss vinterforsyning. Resten av laksen kan få svømme til gyteplassene, sier Njarga og Olsen til Finnmarken.

Krisemaksimering

Olsen har fisket i Tana helt siden han var ung, og han tror ikke de har fått så mye fisk noen gang tidligere. Han tror påstandene om en laksebestand i krise ikke stemmer.

– Jeg mener at det drives krisemaksimering. Det handler mest om naturlige svingninger, men det er greit å være føre var. Beste regulering er å stoppe alt fiske for eksempel 10. august. Selvsagt på finsk side også. Årets innskrenkning kun på norsk side, er meningsløs. For det finske fisket fortsetter jo til siste slutt, sier Olsen til Finnmarken.

Les hele saken her.