
Vaksinesalg til torsk i endring
Vaksinestatistikken viser at salget av vaksiner til torsk har falt betydelig de siste fire månedene, sammenlignet med tilsvarende periode i de to foregående årene. Men det betyr verken at yngelproduksjonen går ned eller at fisken settes i sjøen uvaksinert.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Pål Mugaas Jensen I en vaksinestatistikk fra Intervet går det frem at salget av vaksiner til marine fisk er langt lavere denne vinteren enn i de par foregående årene. Salget i fra november til og med februar innebar med 2,2 millioner doser en nedgang på 66 prosent fra samme periode i 2005/06, da salget var på 6,4 millioner doser. I vaksinestatistikken for marinfisk er det aller meste torskevaksiner.
Det er en betydelig nedgang i de tradisjonelle torskevaksinene de siste fire månedene. Kilde: Intervet. |

Hovedforklaringen ligger i at man er inne i et veiskille innenfor vaksiner til torsk, der man går fra vannbasert til oljebaserte vaksiner. De oljebaserte selges foreløpig som testvaksiner, og regnes dermed ikke med i den offisielle statistikken. - Vi har erfart at de vibrio-vaksinene som har vært til torsk ikke har vært så gode som de som er utviklet for laks. Torskevaksinene har vært vannbaserte, men nå er det oljebaserte på gang. Det har ført til at vi har endret vaksinestrategi, sier daglig leder i Havlandet Marin Yngel, Halvard Hovland til kyst.no. De produserte 6 millioner ynger i fjor. Til nå har man gjerne praktisert to ganger dypp-vaksine, og så en gang stikk med en vannbasert type. - Nå lar vi i stedet fisken bli stor nok til at den takler stikkvaksine av oljebasert type, sier han. Men ennå er ikke vaksinene klart for vanlig kommersielt salg, derfor går de som testvaksiner, og blir ikke registrert i statistikken. - Men jeg vet at det er solgt mange millioner doser av slik vaksine i det siste, sier han.
Gjevn økning i vaksinesalget til torsk de fire siste årene. Kilde: Intervet. |
