Venter ny lakseprisrekord

Lakseprisene har den siste tiden vært på rekordhøye nivåer og leveringene av laks for denne uken er ventet solgt for rundt 54 kroner per kilo.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Det er ifølge sjømatanalytiker Kolbjørn Giskeødegård i Nordea ventet begrensede volumer på grunn av få arbeidsdager ettersom det er julehøytid.

- Vest-Europa er mer eller mindre stengt, men det er fortsatt rom for etterspørsel fra Russland og Asia ettersom deres høytid ikke starter før begynnelsen av januar til midten av januar neste år, skriveren analytikeren i en oppdatering gjengitt på Stocklink.

Inn mot jul er normalt en sterk sesongmessig periode for laks og ifølge Giskeødegård nådde eksportvolumet i forrige nesten 32.000 tonn.

- Prisene har vært på rekordhøye nivåer og den totale verdien av forrige ukes eksport summeres opp til 1,35 milliarder kroner, mot 0,87 milliarder gjennom tilsvarende uke i fjor, påpeker analytikeren.