Venter nytt prisdropp neste uke

Lakseanalytiker, Kolbjørn Giskeødegård tror lakseprisen vil falle ytterligere 1-2 kroner neste uke. En opptur ventes først i juli.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Øyvind Sjøthun Røen

Siden nyttår har lakseprisene ligget på et historisk høyt og stabilt nivå. Først for noen få uker siden bikket lakseprisen under 40 kroner. Men siden har pilene bare pekt nedover.

Les også: Lakseprisen ned nesten tre prosent

Analytiker hos Nordea Markets, Kolbjørn Giskeødegård tror lakseprisen vil falle ytterligere 1-2 kroner neste uke.

- Etter å ha opplevd et press på prisene de siste ukene, ser prisene ut til å synke ytterligere også neste uke, til mellom 33 og 35 kroner for laks med levering neste uke, skriver analytikeren i en rapport fredag.

- Vi ser at vi i øyeblikket opplever perioder stor vekst i tilbudet, men også at tilbudet vil bli redusert fra tredje kvartal. Følgelig venter vi at lakseprisen vil øke stabilt fra juli av.

Analytikeren mener dette er noe som gjenspeiles i forwardprisene hos laksebørsen Fish Pool.

- Forwardprisene hos Fish Pool for andre halvår har økt betraktelig. Den laveste kiloprisen på forwardprisene, er denne måneden med 35,50 kroner, deretter stiger det bare frem til 40 kroner kilo i november.

- Skal man stole på forwardprisene, ser det ut til at markedet tror på en stabil prisøkning fra juli av.