
Veterinærinstituttet kutter 30 årsverk
For å spare penger må Veterinærinstituttet redusere bemanningen med minst en tidel. Forskerforbundet frykter dette kan gå ut over matsikkerhet og dyrehelse.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.

– Man skal ikke redusere størrelsen på Veterinærinstituttet for mye uten at man risikerer at det går ut over beredskapen i Norge. Det vil være veldig uheldig. Da står man dårlig rustet til å løse krisene når de dukker opp, sier direktør Gudmund Holstad til NRK.
Minst tretti årsverk må altså bort for at Veterinærinstituttet skal spare mellom 20 og 30 millioner kroner.
– Det er vanskeligere å få midler til prosjekter i Norges forskningsråd innen våre områder. Da tenker jeg spesielt på dyrehelse og mattrygghet. Det er områder man ikke prioriterer like sterkt lenger i Norge. I tillegg er det slik at det er flere aktører konkurrerer om pengene, sier Holstad.
Forskerforbundet organiserer flere av de ansatte, og er bekymret for konsekvensene av at Veterinærinstituttet trapper ned.
– Det betyr jo det at det går ut over forskningen på veldig viktige områder for landet. Det betyr at det blir mindre forskning på matsikkerhet, dyrehelse og fiskehelse, sier generalsekretær i Forskerforbundet Sigrid Lem.
Nå lokker ledelsen for Veterinærinstituttet med sluttpakker for å kvitte seg med ansatte. Håpet er å unngå oppsigelser.