Hitra

Vil planlegge bærekraftig sjømatproduksjon

- Planlegging i sjø er viktig, blant annet for en bærekraftig vekst i sjømatnæringene, sier kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner, til hitra-frøya.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

- For å sikre raske og effektive planprosesser er det viktig med oppdatert og relevant rettledning. Rettledningen vil bli utarbeidet av Kommunal- og moderniseringsdepartementet, i tett samarbeid med andre aktuelle styresmakter, sier han til lokalavisa.

Norconsult har analysert utfordringer for arealplanlegging i sjø og har identifisert en rekke områder der det er behov for avklaringer og bedre rettledning fra departementet. Planlegging av områder for akvakultur bli i følge Departementet, framhevet som ett av flere tema det trengs mer rettledning om.

- Dette gir grunnlag for at vi kan planlegge mer helhetlig langs hele kysten og bidra til en bærekraftig sjømatproduksjon, sier Sanner til hitra-frøya.