Mette Dalsbø Ottem

– Vil være en ressurs for næringen

Sjømatrådets stand på sjømatmessen «European Seafood Exposition» i Brüssel er et treffsted og et opplysningskontor til støtte for hele den norske næringen.

Publisert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

I dag starter «European Seafood Exposition» i Brüssel, med mer enn 1600 utstillere og flere enn 24 000 besøkende. I tillegg til aktørenes egne stander i messeområdet, er den norske sjømatnæringen også representert ved Norges sjømatråd. Standen til Sjømatrådet fikk ny design til messen i fjor, og i forkant av årets messe har sjømatrådet jobbet med å gjøre området til et sted der historien om det norske opphavet formidles effektivt og enhetlig.

– Et opplysningskontor

– Vi er både et informasjonskontor og et treffsted for importører og eksportører. Slik ønsker vi å være en ressurs for hele den norske sjømatnæringen, sier prosjektkoordinator Mette Dalsbø Ottem i Norges sjømatråd i en pressemelding.

Johan Kvalheim er sjømatrådets utsending til Frankrike. Han tror særlig rollen som historieforteller på vegne av den norske sjømatnæringen har stor betydning, spesielt med tanke på at journalister fra hele verden besøker sjømatmessen i Brüssel. Kvalheim kaller sjømatrådets stand et opplysningskontor om norsk forvaltning og sjømatkultur.

– Det er svært positivt at sjømatrådet kan bekrefte og utdype enkeltaktørs fortelling om bærekraftig forvaltning og norsk natur, sier Kvalheim.

Rollen som møtested og informasjonskontor er også grunnen til at Sjømatrådet i mange år har vært representert på «European Seafood Exposition».

– Sjømatrådet selger ikke sjømat, men våre ressurser og verktøy kan bidra til å utløse salg for andre. Det ser vi også hvert år i Brüssel, sier Dalsbø Ottem.