Bakkafrost fikk ekstraordinære dødelighetskostnader på 42 millioner danske kroner ved sjøanleggene i Skottland i Q3.

Dødelighet kostet selskapet 42 millioner

Bakkafrost fikk ekstraordinære dødelighetskostnader på 42 millioner danske kroner i Skottland i tredje kvartal. Samtidig slaktet konsernet 27 600 tonn laks.

Publisert

Det kommer frem i Bakkafrosts tradingoppdatering for tredje kvartal, som ble offentliggjort mandag.

Konsernet slaktet totalt 27 600 tonn laks i kvartalet, målt i sløyd vekt.

På Færøyene ble det slaktet 23 100 tonn, med en gjennomsnittsvekt på 5,0 kilo. I Skottland var slaktevolumet 4500 tonn, med en gjennomsnittsvekt på 3,0 kilo.

Kostnader i Skottland

Bakkafrost opplyser at ekstraordinær dødelighet i den skotske oppdrettsvirksomheten ga kostnader på 42 millioner danske kroner i Q3.

Av dette var 33,5 millioner knyttet til lokaliteter som ble utslaktet i løpet av kvartalet.

Også i Q2 hadde Bakkafrost ekstraordinære dødelighetskostnader i Skottland. Da var kostnadene på 32 millioner danske kroner.

På Færøyene rapporterte selskapet ingen ekstraordinære dødelighetskostnader i Q3.

Satte ut 7,4 millioner smolt

Bakkafrost satte ut 4,5 millioner smolt på Færøyene og 2,9 millioner i Skottland i tredje kvartal.

Så langt i år er det satt ut henholdsvis 14 millioner og 7,8 millioner smolt.

Etter årets ni første måneder har Bakkafrost slaktet 75 000 tonn på Færøyene og 13 900 tonn i Skottland.

Den fullstendige Q3-rapporten legges frem 2. november.