Christian Gabrielsen, daglig leder i Blueye Robotics.

Skal levere undervannsdroner til Tolletaten

Blueye Robotics sine ROV-er skal hjelpe tollerne med å kontrollere skip.

Publisert

Blueye Robotics er tildelt en kontrakt for levering av undervannsdroner til Tolletaten. Leveransen markerer et nytt kapittel i etatens arbeid med å styrke kontrolltekniske kapasiteter under vannlinjen, med mål om å gjennomføre tryggere, mer effektive og grundigere inspeksjoner av fartøy som ankommer Norge sjøveien.

Tolletaten benytter ROV-teknologi som en sentral del av sine målrettede og stikkprøvebaserte kontroller i norske havner. De nye systemene fra Blueye Robotics vil benyttes til å gjennomføre visuelle inspeksjoner av skipsskrog – spesielt på kommersielle fartøy i størrelsesorden 30 til 350 meter. 

Kontrollene vil foregå enten fra kai på industrihavner eller fra mindre fartøy langs skutesiden.

– Vi er stolte over å bli valgt som leverandør til Tolletaten i deres arbeid med å modernisere og effektivisere undervannskontroller. Dette er et tydelig bevis på at Blueye ROV-ene møter de høye kravene som stilles til operativ fleksibilitet, pålitelighet og brukervennlighet i krevende miljøer. Samtidig styrker det vår rolle som leverandør av samfunnskritisk teknologi, forteller Christian Gabrielsen, administrerende direktør i Blueye Robotics.

Blueye ROV-er har en vekt på 9 kg, batteritid på opptil 5 timer, og mulighet for rask og enkel oppstart i felt. ROV-ene kan opereres fra land eller båt, og gir operatørene øyne under vann i sanntid med mulighet for dokumentasjon via Blueye-appen.

I tillegg til leveransen vil Blueye Robotics gi opplæring og tilgang til et omfattende digitalt supportsystem med teknisk dokumentasjon og opplæringsmateriell.