Kjetil Haga (t.v.), partner og CEO, og Simen Landmark, partner og investeringsdirektør, i Bluefront.

Investerer 100 millioner dollar i Bluefront

Norske Bluefront Equity har sikret investeringer fra European Investment Fund, Novo Holdings og britiske Esmée Fairbairn Foundation, og har nå avsluttet kapitalinnhentingen til sjømatinvestorens andre fond, Bluefront Capital II.

Publisert

– 70 prosent av totalbeløpet kommer fra internasjonale investorer. De ser på verdikjeden i sjømatnæringen som en katalysator for å imøtekomme global etterspørsel etter sunne og bærekraftige proteiner, og anser den blå økonomien som en attraktiv investeringsmulighet, sier Kjetil Haga, CEO i Bluefront i en pressemelding.

Bluefronts overordnede mål er å omstille sjømatnæringens leverandørkjede til å bli mer bærekraftig, tilgjengelig og ansvarlig forvaltet. Selskapet investerer i bedrifter som utvikler innovative produkter, tjenester, programvare og teknologi som fremmer bærekraft gjennom hele sjømatverdikjeden, med særlig fokus på bedre havhelse, fiskevelferd og ressursutnyttelse.

Hentet 100 millioner dollar

Bluefronts andre fond, Bluefront Capital II, har hentet i overkant av 100 millioner dollar, som er i tråd med målet for kapitalinnhentingen. 

Blant de nyeste investorene som har forpliktet midler er European Investment Fund (EIF), som har investert rundt 35 millioner dollar, samt danske Novo Holdings og britiske Esmée Fairbairn Foundation som begge har gått inn med ukjente beløp.

EIF er en tilbyder av risikofinansiering som skal komme små og mellomstore bedrifter over hele Europa til gode. Aksjonærene er Den europeiske investeringsbanken, EU, representert ved EU-kommisjonen, samt en rekke offentlige og private banker og finansinstitusjoner.

Novo Holdings er et holding- og investeringsselskap som har ansvar for å forvalte eiendelene og formuen til Novo Nordisk Foundation. 

Esmée Fairbairn Foundation ble grunnlagt i 1961 og er en av Storbritannias største uavhengige finansielle bidragsytere. 

Nye og eksisterende investorer

Tidligere i år offentliggjorde Bluefront en investering fra Builders Vision, en «impact»-plattform grunnlagt av Lukas Walton. Det globale investeringsselskapet Cambridge Associates, som har 569 milliarder dollar under forvaltning/rådgivning, har også gjennomført en vellykket «due diligence» av Bluefront Capital II.

De største investorene i Bluefronts første fond har også valgt å investere i Bluefront Capital II. De inkluderer som Bergersen-familiens Havfonn, Steensland-gruppen, 3S Invest, Klaveness Marine, TD Veen, Cubera, med flere.

– Vårt første fond har levert sterke resultater, noe som har medført at en rekke eksisterende investorer har valgt å investere i det andre fondet vårt. Vi er stolte over tilliten vi har fått fra både nye og eksisterende investorer, sier Simen Landmark, investeringsdirektør i Bluefront.