Roger Hofseth sier næringen trenger forutsigbarhet når de investerer med lang tidshorisont.
Foto: Magnus Johan Marøy
- Vi lever ikke med slik usikkerhet
Sporadiske og motstridende uttalelser fra stortingsrepresentanter har skapt store svingninger i aksjemarkedet. Roger Hofseth mener uforutsigbare rammebetingelser skader næringen.
Forrige uke sa Olve Grotle, stortingsrepresentant for Høyre og fiskeri- og havbrukspolitisk talsperson i partiet at man den uken fikk se fiskeriministeren og finansministeren si vidt forskjellige ting. - Resultatet av dette er at børsen oppfører seg som en jo-jo for havbruksaksjene, påpekte han til Kyst.no.
Som Kyst.no tidligere har skrevet raste lakseaksjene på børsen etter uttalelser fra finansminister Trygve Slagsvold Vedum der han påpekte at grunnrentemodellen med 40 prosent skal være gjeldende, og at det ikke er provenyet på 3,8 milliarder som er det viktige.
På LinkedIn skrev blant annet økonomiprofessor ved UiS, Bård Misund: