Tjente mindre penger på laks og ørret
Fiskeridirektoratets lønnsomhetsundersøkelse for 2024 viser reduksjon i det økonomiske resultatet for selskap i produksjonsleddet for laks og regnbueørret.
Den reduserte lønnsomheten skyldes en kombinasjon av flere faktorer bl.a. som redusert salgspris pr. kg og høye kostnader.
I nyhetsmeldingen fra Fiskeridirektoratet står det at resultatene i lønnsomhetsundersøkelsen er påvirket av de strukturendringer som mange selskap gjorde i forkant av innføring av grunnrenteskatt i 2023. Det gjør at resultater før og etter 2023 ikke er helt sammenlignbare.
Eierskapet til tillatelsene er i produksjonsselskapene, og det er disse som utgjør populasjonen i Fiskeridirektoratets lønnsomhetsundersøkelse. Resultatene i lønnsomhetsundersøkelsen vil derfor kunne avvike fra andre undersøkelser hvor man ser flere ledd i produksjonskjeden i sammenheng.
Nedgang på 32 prosent
Direktoratets beregninger viser at produksjonsselskapene for laks og regnbueørret (settefisk- og matfiskproduksjon) oppnådde et samlet ordinært resultat før skatt i 2024 på 14,3 milliarder kroner. Tilsvarende beregning for 2023 viser et samlet ordinært resultat før skatt på 21,2 milliarder kroner.
Beregningene viser at samlet ordinært resultat før skatt ble redusert fra 2023 til 2024, en nedgang på 32 prosent. Reduksjonen i det økonomiske resultatet skyldes en kombinasjon av flere faktorer, bl.a. redusert salgspris pr. kg på laks og høye kostnader i 2024.
Selskapene med settefiskproduksjon har hatt en større andel av samlet ordinært resultat etter 2023. Det er en konsekvens av de strukturendringer som ble gjort i forkant av innføring av grunnrenteskatt.
Lønnsomhetsundersøkelsen viser at samlet ordinært resultat for selskap med settefiskproduksjon utgjorde under 10 prosent før 2023, mens samlet ordinært resultat utgjorde henholdsvis 13,3 prosent og 19,6 prosent av det total samlet ordinært resultat i 2023 og 2024.
Fortsatt høy produksjonskostnad
Gjennomsnittlig sum kostnad pr. kg produsert fisk var kr 64,64 i 2024 – en liten nedgang fra 2023. Det er likevel godt over nivået fra årene før det.
Tallene som presenteres er basert på 89,9 prosent av tillatelsene med settefiskproduksjon, og 90,6 prosent av tillatelsene med matfiskproduksjon av laks og regnbueørret.