
Nytt fileteringsanlegg på Gardermoen
Abrahams Salmon Processing KS har signert en langsiktig avtale med Oslo Airport City (OAC) om etablering av et nytt, moderne prosesseringsanlegg i Gardermoen Næringspark.
Selskapet er et nyetablert datterselskap av tyske Dirk Abrahams GmbH – En betydelig videreforedlingsbedrift for norsk laks i Tyskland. Formålet med etableringen i Norge er filetering av laks for partnere og til egen røkeri- og videreforedlingsvirksomhet i Tyskland.
Etableringen markerer en ny og viktig satsing i OAC sitt sjømatcluster, hvor aktører som Oslo Seafood Center, Gardermoen Perishable Center, Mowi, Grieg Seafood og Oslo Fryselager allerede er lokalisert og skal flytte til.
– Vi er svært glade for å ønske Abrahams Salmon Processing KS velkommen til Oslo Airport City. Selskapet blir et viktig supplement til vårt eksisterende sjømatcluster og vil bidra til å styrke Gardermoen som Norges mest sentrale knutepunkt for foredling, distribusjon og eksport av sjømat, sier administrerende direktør i OAC, Henrik M. S. Danielsen.
– Vi har opparbeidet oss solid kompetanse på utvikling av bygg tilpasset sjømatnæringen, og vi ser frem til å realisere dette anlegget sammen med Abrahams.
Det nye anlegget blir spesialtilpasset Abrahams sin virksomhet og vil utformes for effektiv, bærekraftig og fremtidsrettet bearbeiding av laks. Bygget skal føres opp av Veidekke Logistikkbygg, vil få høy teknisk standard og skal BREEAM-sertifiseres.
– For oss er det svært attraktivt å etablere oss i Oslo Airport City. Vi får en strategisk plassering tett på Gardermoen, med kort vei til flyfrakt og øvrig logistikk som er avgjørende for vår virksomhet. Samtidig får vi et skreddersydd anlegg som gir oss et godt utgangspunkt for å kunne tilfredsstille våre kunders behov. OAC har vært en profesjonell samarbeidspartner gjennom hele prosessen, og vi ser frem til å komme i gang, sier Hans Kr. Bakken, daglig leder i Abrahams Salmon Processing KS.
Bygget forventes ferdigstilt i løpet av tredje kvartal 2026. Anlegget vil bli på ca. 4 660 kvm og representerer en betydelig investering i videreforedling av norsk laks for det internasjonale markedet.
Thommessen har vært rådgiver for OAC mens Arntzen de Besche har vært rådgiver for Abrahams ifm. inngåelse av leiekontrakten.