Bein, hodet og finnene på en fisk inneholder mer næringsstoffer enn filetene, sier Hailia, som mener at mat laget av biprodukter kan være et naturlig alternativ til kosttilskudd.

– Mer næring i biproduktene

Analyse fra Hailia viser at biprodukter fra laksefiletering kan inneholde flere viktige næringsstoffer enn filetene.

Publisert

En ny analyse fra Hailia viser at spiseklare lakseprodukter laget av biprodukter som bein, hoder og finner kan inneholde betydelig høyere nivåer av enkelte næringsstoffer enn tradisjonelle filetprodukter. 

Ifølge analysen kan innholdet av kalsium være opptil 20 ganger høyere, marint kollagen fem ganger høyere, jern dobbelt så høyt og sink ti ganger høyere per 100 gram.

Studien indikerer at produktene også kan ha høyere nivåer av D-vitamin og omega-3, noe som henger sammen med at råvarene inkluderer bein og brusk. Ifølge Hailia kan dette bidra til økt opptak av kalsium i kroppen.

Kan være naturlig kilde

Analysen viser at nivåene av marint kollagen kan være så høye som to gram per porsjon, om lag fem ganger mer enn i filetprodukter. 

Marint kollagen er ettertraktet i kosttilskudd for skjønnhet og velvære, men analysen antyder at biprodukter fra filetering kan være en naturlig kilde uten behov for ekstra prosessering.

CEO Michaela Lindström i Hailia sier biprodukter alltid har vært en viktig del av menneskers matlaging.

– Biprodukter har vært viktige ingredienser i matlaging gjennom menneskets historie, fra fiskekraft til lokale delikatesser, fordi de har god smak og sunne næringsstoffer, sier Michaela Lindström, CEO og grunnlegger av Hailia.

– Vår studie viser at disse samme råmaterialene kan spille en enda større rolle, ikke bare som tradisjonelle ingredienser, men som en naturlig kilde til næringsstoffene som kollagen, som mange i dag tar som kosttilskudd. Ved å produsere ferdige matprodukter fra disse råvarene kan vi bringe bedre, sunnere mat til markedet, samtidig som vi produserer mer mat fra hver fisk.

Jernmangel er problem

Analysen viser også at produktene kan ha dobbelt så høyt innhold av jern som filetprodukter. Jernmangel er et utbredt problem, særlig blant kvinner, og høyere inntak gjennom mat trekkes frem som ett av flere tiltak for å forebygge mangelsykdommer.

– Folk bruker kosttilskudd av ulike årsaker, og i mange tilfeller er de villige til å betale høye priser for næringsstoffer til hudpleie, velvære og forlenget levealder. Men hadde det ikke vært bedre om vi fikk disse næringsstoffene i oss gjennom maten vi spiser, i stedet for å gjøre oss avhengige av dyre helseprodukter?

Hailia har utviklet teknologi for å produsere matprodukter fra råstoff som tidligere ofte har blitt brukt til dyrefôr, oljer eller kosttilskudd. 

Ifølge selskapet kan teknologien bidra til å utnytte råvarer som hoder, bein og finner til matprodukter som er klare for daglig bruk.

– I flere tiår kastet man de beste delene av flere kornarter, som vi i dag vet er de mest næringsrike. Vi ser det samme skje med fiskeproduksjon i dag, der man bruker filetene til mat og resten av slaktevekten blir solgt videre til produksjon av dyrefôr, oljer, og helseprodukter, sier Otto Kaukonen, CTO og medgrunnlegger i Hailia. 

– Det skjer selv om de råvarene ofte er de mest næringsrike delene av fisken. Med Hailias teknologi kan vi endelig få ut næringspotensialet av disse råvarene og produsere mat av høy kvalitet til markedet. Dette er en endring som kan gjøre biprodukter fra fisk til den neste superfood-trenden, fordi de er naturlig næringsrike, bærekraftige, og klare for bruk i et moderne kjøkken.